Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ochraná síť - out

A A A

Dobrý den Michaeli,

velmi děkuji za Vaše práci pro poradnu a jsem rád, že máte při své práci ještě sílu na odpovědi. K dotazu. Na některých hřištích jsou postaveny ochrané sítě, které jsou buď za outovými kolíky, nebo přímo místními pravidly označenými jako out. Jak správně postupovat v případě, že míček zahraji při odpalu do sítě, ale ten se od ní "odrazí" a dopadne do hřiště tak, že leží před spojnicí outových kolíků, tj. neleží v outu? A bude se lišit postup tam, kde je pouze síť (např. Hodkovičky jamka č.3) a míček se od ní opět odrazí do hřiště?

Díky.
Marek

Odpověď na dotaz


Marku dobrý den.
Nejspíš se ptáte, jestli má hráč nárok na úlevu od sítě. Tedy, myslím si to...

Takže nejdřív něco z Definic:
Předměty, které vyznačují území mimo hřiště, jako stěny, ploty, kolíky a zábradlí, nejsou závady a jsou považovány za pevné. Kolíky, které označují území mimo hřiště, nejsou závady a jsou považovány za pevné.
Pokud síť zároveň definuje aut, pak od ní není úleva, i když je míč zpátky ve hřišti - buď hrajeme jak leží nebo s jednou trestnou nehratelný míč.

A teď nepohyblivé závady:
Na dotaz, jestli má hráč úlevu od nepohyblivé závady ležící mimo hřiště odpovídá decision 24-2b/21 - ne nemá. Opět tedy - překáží li nejaká "závada" stojící mimo hřiště hráči v případě, že jeho míč je uvnitř hřiště ve hře, pak hráč musí hrát míč jak leží nebo zvolit postup s nehratelným míčem a jednou trestnou ránou.

To samé platí i pro případ, že by překážel stejně autový kolík. Tak hodně šťastných odrazů Marku a díky za pochvalu!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019