Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Mosty a lávky

A A A

Dobrý den pane Jone,
chtěl, bych se Vás zeptat na jednu z variant hry ve vodní překážce - skrz vodní překážku prochází most nebo jiná cesta a míč se na ní zachytí.

Mohu hrát ránu či pat z tohoto místa se založením či bez?
Spoluhráč na turnaji tvrdil, že lze na mostu založit (a i tak učinil), ačkoliv červené kolíky zcela jednoznačně vedou po celém břehu na obou stranách. Toto tvrzení mi připadalo nelogické, protože most je evidentně uvnitř VP a v případě, že by tam nestál tak je míč pod vodou a založit nelze. (situace z Ypsilonky jamka č.4)

Díky za Vaši odpověď i za celou poradnu
Honza

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.
Je to neuvěřitelně jednoduché a je to klasická situace. V Pravidle 13-4 se dočtete všechny zakázané úkony v překážkách. Z toho pramení Vaše nedůvěra vůči založení na mostě, když je celý uvnitř překážky a chápu to.
Most je nepohyblivá závada (tedy pokud není prohlášen za nedílou součást hřiště) a ve velice důležité POZNÁMCE pod Pravidlem 13-4 se dočteme toto:
Poznámka: Hráč se smí kdykoli, a to i při založení za míč nebo při nápřahu k úderu, dotknout holí i jinak jakékoli závady, konstrukce prohlášené Soutěžním výborem za nedílnou součást hřiště nebo trávy, křoví, stromu nebo jiné rostoucí rostliny.
Takže na mostě můžete založit i když je v překážce.

Honzo mějte prima hru a klidně se mostu dotkněte, pokud na něm skončí Váš míč.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019