Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Povinnost identifikacie lopty

A A A

Dobry den,
verim, ze po case zase so zaujimavou otazkou priamo na pravidla, stalo sa mi to vcera a nebol som si isty ako postupovat a verim, ze zdaleka nie som sam, co riesil podobnu dilemu.

Situacia. Odpalim zly drive niekam do lesa alebo do nejakeho tazko hladatelneho a hratelneho priestoru. Dam provizornu loptu, super, stred fairwaye.
Idem skusit stastie s prvou loptou. Na prvy pohlad nic nevidim, takze asi lopta nie je na nejakom hratelnom mieste. Uz idem z lesa von, ked de facto nechtiac zbadam nejaku loptu na zufalom mieste, kde evidentne ani ziaden drop s trestnou nic rozumne neriesi. Otazka. Mam povinnost ist tu loptu identifikovat, ci nie je moja? Alebo mozem ist hrat radsej provizornu s tym, ze kedze som svoju povodnu loptu neidentifikoval (teda nenasiel) a hladanie je pravo a nie povinnost, tak sa nemusim zaujimat, co to je za nestastnu loptu?
(je mi jasne, ze do toho lesa som sa vybrat ani nemusel a mohol som ist rovno hrat provizora)

Dakujem za odpoved a stale skvelu poradnu,
Peto

Odpověď na dotaz


Dobrý den Peťo.
Víte Peťo, pokud Pravidla někoho něco nenutí dělat (identifikovat míč ležící naprosto šíleně v lese) neznamená to ještě, že neexistuje něco jako hráčská čest. Jdu do lesa hledat míč, najdu nějaký = podívám se, jestli je můj a pokud je, řeknu \"Mám ho\" a jdu ho řešit. To je golf...
Pokud nechci do lesa lézt tak tam prostě nelezu. Pokud tam vlezu a zjistím, že je tam binec a milion nehratelných poloh, jdu z lesa ven a pokračuju provižnem. Pokud tam vlezu a najdu míč, který leží špatně, je jenom otázka mého svědomí, jestli upozorním spoluhráče že jsem něco našel a hodlám to identifikovat. Nicméně...

Decision 27/13: Soupeř nebo spoluhráč mají právo být uspokojeni v otázce identifikace míče hráčem. Pokud hráč nečestným způsobem neidentifikuje svůj míč pak soupeř nebo spoluhráč mohou přednést tento spor Soutěžnímu výboru (Prav. 34-3). V takovém případě by Soutěžní výbor měl udělit jako odůvodněný trest diskvalifikaci.

Nikdy v životě bych v takové situaci nehrál v lese slepého Peťo. Tedy, já osobně...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019