Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nevyžádaná rada jinak II.

A A A

Dobrý den,
velice děkuji za odpověď na můj předchozí dotaz. To mluvení pro sebe nedělám pořád jen v situacích kdy potřebuji sám sebe ujistit, ře dělám dobře. Nicméně mám ještě jeden doplňující dotaz.

Na turnajích v televizi (PGA Tour, European Tour ...) jsou zcela běžné hlasité rozhovory hráč - caddy. Ty jsou na každé jamce a slyší to nejen všichni diváci, ale evidentně i všichni další okolo tedy i spoluhráči. Informace v těchto rozhovorech jsou hodně podrobné od směru větru, navrtání, vzdáleností ... Prostě se člověk dozví úplně všechno. Když to slyší i ostatní není to také rada? Uznávám, že debata s caddym asi je něco jiného, ale určitě takovýto rozhovor pomůže více než mé "zamumlání".

Děkuji David
A myslím že mluvím za většinu, když řeknu, že se nemusíte omlouvat za pozdní reakce. Já jsem rád že se mám kde poradit.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Davide.
Nejprve bych chtěl poděkovat za tolerantní přístup a to Vám především, ale i ostatním, kteří moje "výpadky" vnímají stejně jako Vy.

Dohady hráčů a kedíků při turnajích PGA jsou naprosto běžné. Pravda je, že jsou natolik slyšitelné, že dokonce i televizní divák má čas od času možnost zaslechnout, že se bude hrát osmičkou. Informace o směru větru, navrtání a vzdálenosti nejsou považovány za radu. No a pokud caddy hráči podá nějakou hůl a on pak řekne "dej mi devět", rozhodně nejde jednat podle Pravidla 8-1. Vždyť se potřebují dorozumět. Zatímco pokud jste na hřišti bez caddyho, pak by Vaše povídání mohlo být hodnoceno jinak. Určitě ten rozdíl cítíte Davide.

Díky za dotaz a ještě jednou moc děkuji za trpělivost!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019