Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

kam dropnout?

A A A

Dobrý den,
nedávno jsem se potýkal s problémem, kam mám vlastně dropnout. Na trojce na Cínovci jsem zahrál na FW do náhodné vody po deštích. Pro upřesnění dodávám, že jde o dogleg doprava a já jsem levák. FW jsem zasáhl ještě hodně před samotným ohybem a vzhledem k mému "umu" je minimálně druhá rána stále rovně před ohyb. Vzhledem k postoji - doleva dropnout je ztráta asi 15 metrů (ta voda a bahýnko bylo fakt široké), doprava nemůžu, je to blíže k jamce. mohu dropnout ve směru obličeje (nahoru), ale tam pomalu není kam (za náhodnou vodou je hned vysoký raf, stejně bych hlásil nehratelný míč ...). Nabízí se varianta dropnout v zádech. Geometricky je to blíže jamce (když bych si věřil na 300 metrů přes vodu a raf) ale já hraju dál po FW ve směru k postoji doprava, takže fakticky to blíže k jamce (snad jsem to napsal dobře, kreslit se zde, bohužel, nedá :)

díky
Michal

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Michale

Bez ohledu na to, kam hrajete (do dogelgu) nebo kam se bude dropovat (třeba i vysoký rough) je potřeba mít v tomto případě na zřeteli dvě zásady:
- ne blíž jamce je ne blíž jamce a nerozhoduje, kam budete hrát, jde o kružnici, která má v jamce střed
- z náhodné vody (pokud v ní míček najdete) jdete NEJKRATŠÍ CESTOU VEN ne blíže jamce, takže vlastně klidně může vyjít dropování do vysokého roughu.

Na závěr jenom dodám, že beztrestná úleva platí jak na fiarwayi, tak na greenu, tak v roughu a dokonce i v bunkeru. A doporučuji přečíst Pravidlo 25-1, kde jsou popsány všechny situace týkající se náhodné vody.

Tak hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019