Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Kolik ran?

A A A

Zdravím Michaeli,

pokud se při ráně dotknu holí vícekrát, počítá se max dvojdotek, že? Zažil jsem při turnaji spoluhráče, kterému z těžkého rafu u grýnu vylétl míč asi 2 m kolmo vzhůru a on ho v letu, při návratu k zemi stihl ještě odpálit na grýn. Počítal si dvě rány.
1. je to správně? míč nebyl v klidu..
2. pokud by se v tom letu míče do něho netrefil, má si započíst ránu za úmysl hrát?

Děkuji Milan

Odpověď na dotaz


Milane zdravím Vás...
To je teda prima případ! ;o)
Nejdřív ten "dvoják" - počítá se vždy (i kdyby míč dopadnul na hůl víckrát) jako rána a jedna trestná rána - viz. Pravidlo 14-4.
Ale případ Vašeho spoluhráče mi spíš připadá jako hra pohybujícím se míčem. Pak by v případě "luftu" (že by míč netrefil) byla určitě započítána jedna rána pokud by měl prokazatelně úmysl míč udeřit (jedno jak a kde). jestliže ho trefil, pak si měl podle Pravidla 14-5 připočítat dvě trestné rány, protože hráč nesmí zahrát ránu, zatímco jeho míč se pohybuje.

Milane díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019