obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Cheater?

A A A

Dobry den,
na HCP dnu se mi stalo, ze kolega ve flightu zahral druhou ranu z neprehledneho mista. Domnival se, ze mic je na FW, kde jej ale nenasel, ani nikde v okoli. Podle meho nazoru mel mic po neuspesnem hledani prohlasit za ztraceny a ze stejneho mista, jako hral ztraceny mic hrat dalsi ranu (+1 trestnou). On si vsak dropoval mic na FW, asi 30 m vpred na miste, kde se domnival, ze "tak asi mohl mic skoncit". Neprotestovali jsme nikdo, protoze jsme usoudili, ze jamku chce skrtat a dohrat ji jen "ze sportu". Po dohrani jamky, ale zahlasil vysledek 5, za coz by mel stablebody. Kdyz jsem ho upozornil, na nespravne pocty a postup, zmenil vysledek s tim, ze mu mam napsat 7, za coz body nema, ale jamku neskrtal. Na predposledni jamce jsem pak navic zjistil, ze na svem iPhone ma GPS aplikaci, spojenou s birdie kartou, ktera mu hlasila vzdalenosti. Jak mam v takovem pripade postupovat? Respektive v jednom nebo ve druhem?

Dekuji.
Freddie

Odpověď na dotaz


Dobrý den Freddie.
Moc se omlouvám za pozdní reakce. Právě teď běží období, kdy jezdím z turnaje na turnaj a lepší to bude až ke konci prázdnin po European Tour a MMČR seniorů.

Ajajaj...

1) Míč se prohlásit za ztracený nedá. Je ztracený například po pěti minutách neúspěšného hledání, nebo například pokud hráč zahraje rovnou nový míč s jednou trestnou. Náš milý vykuk zahrál z nesprávného místa a získal v tomto případě tak významnou výhodu. V případě hry ve formátu Stableford by byl DQ na jamce. Pokud by se tohle přihodilo ve hře na rány bez napravení před odehráním z následujícího odpaliště byl okamžitě DQ z turnaje.

2) Používání GPS (byť v telefonu), na turnaji, kde nejsou elektronické pomůcky pro měření vzdálenosti povoleny = porušení Pravidla 14-3 a další DQ.

Být jeho zapisovatelem, upozorním ho, že je v pěkné kaši. Nepodepsal bych kartu a upozornil rozhodčí(ho) a členy Soutěžního výboru na to, že je třeba něco řešit.

Cheater je dost slabý výraz, ale v poradně si chceme zachovat slušnost, tak já to tedy překousnu... Hezkou hru Fredddie a co nejmíň takových darebáků ve flightech!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018