Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Tempo hry - penalizacia

A A A

Dobry den,

za tych par rokov, co hram golf sa mi dva krat stalo, ze marshal na turnaji povedal, ze ak nezrychlime, tak nam da vsetkym vo flighte dve trestne. Raz to bolo z dovodu, ze sme proste mali vsetci vyrazne slabsi den ako boli nase HCP a stale sme hladali nejaku loptu (nikdy ani nahodou neprekracujuc limit). Tam tazko poradit nejake zrychlenie, okrem vzdania turnaja alebo jamiek...

Druhy krat sme mali vo flighte ultra pomaleho hraca. Marshal vsak napomenul a vystresoval cely flight. Samozrejme okrem toho "hlemyzde", ten si isiel dalej nezmenenym tempom... Je mozne vztiahnut to upozornenie na konkretneho hraca, alebo to vzdy musi marshal vztiahnut na cely flight? Ja som sa aj ohradil, na co marshal povedal, ze videl ako dlho sa pripravujem na uder, tak nech som ticho (ano, rutinu mam dlhsiu, ale pohybujem sa rychlo, kratko citam putty, som vzdy pripraveny hrat atd, takze s kamaratom prejdeme dvaja bezne ihrisko za 3,5 hodiny...). Je mozne sa proti tomu nejako branit?

Rovnako sa mi raz stalo, ze marsal nas pohanal dopredu a stresoval nas, napriek tomu, ze sme stale cakali na predchadzajuci flight, kym nam uvolni miesto, akurat na jednej jamke sme hladali dve lopty a prave vtedy prisiel marsal, ze preco mame taku medzeru. Samozrejme, za dve jamky sme zase az dokonca cakali na predchadzajuci flight... Je mozne marshala slusne v ramci pravidiel nejako vypoklonkovat, ked takto "netrafi", ale vyhraza sa?

Dakujem, Peto PS Dufam, ze moje otazky nebudu nahravat pomalym hracom. Pomala hra je najvacsi nesvar na nasich ihriskach, teda este okrem hlasok na cele ihrisko "joooo, Tondooo, to budes asi v rafuuuuuu"

Odpověď na dotaz


Dobrý den.
Moc se omlouvám za pozdní reakce. Právě teď běží období, kdy jezdím z turnaje na turnaj a lepší to bude až ke konci prázdnin po European Tour a MMČR seniorů.

Ad maršál: určitě je všechno závislé na schopnosti komunikovat. Během školení maršálu pod NIGV se právě této disciplíně věnuje velmi významný prostor. Komunikaci přednáší můj kolega a přítel Ivan Mareš. Já se snažím naučit maršály všechno, co souvisí s výkonem této práce, Ivan je pak učí jak sdělovat hráčům, to co potřebují zařídit, aby jejich práci dělali dobře.

Ale pravidlově: pokud maršál není zároveň jmenovaný rozhodčí nebo člen Soutěžního výboru, bude jenom těžko rozdávat trestné rány. Zrovna tak maršála nevypoklonkujete podle pravidel, protože je to zaměstnanec areálu a má své pracovní povinnosti, které musí plnit.

No a s tím, že řevu a pomalé hry je víc než dost vřele souhlasím.

Tak přeji prima hru, ticho jako v kostele a aby maršál příště nejdřív zjistil, kdo za zpoždění vlastně může a spíš pomáhal, než stresoval.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019