Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

neoprávněná diskvalifikace

A A A

Dobrý den, nevím co mám dělat, když dceru v Mladobucké tour neoprávněně diskvalifikovali. Dnes jsem k p. V. Holému vznesla dotaz, jak toto hodlá řešit. Jeho odpověď byla, že to řešit nebude, že je turnaj uzavřený a ať si stěžuji kde chci. Myslím si, že si toto nemůže dovolit. Tvrdil, že to neoprávněné není. Mám vůbec někde dovolání pravdy a spravedlnosti? Děkuji Lněničková - matka Gabriely Prouzové

Odpověď na dotazDobrý večer paní Lněničková.

Váš dotaz vypadá na první pohled jako jasný a stručný. Ale musím se pohybovat opatrně, protože neobsahuje všechna fakta, která bych rád věděl. Jednak nevím, čeho se diskvalifikace týkala, takže musím bohužel ze svého pohledu nejdřív radši zacházet opatrně s termínem neoprávněná diskvalifikace. Už proto, že Vám pan Holý odpověděl, že diskvalifikace byla oprávněná. Určitě mi v této fázi rozumíte...

V Pravidle 34-1b se praví, že Ve hře na rány se po ukončení soutěže nesmí prominout, změnit či uložit žádný trest. Také v další větě je důležitá zmínka, a to že Soutěž je ukončena, když byly oficiálně vyhlášeny její výsledky atd...

V rámci Pravidel tedy měl zřejmě pan Holý pravdu, když říkal, že diskvalifikaci řešit nebude, protože je případ uzavřený společně s uzavřením soutěže. Tak znějí Pravidla.

Jestli byla spravedlnost na straně rozhodčího nebo Vaší dcerky nejsem schopen z uvedených fakt rozmotat, protože nejsou popsány detaily případu a důvod diskvalifikace. Nicméně i rozhodčí jsou jenom lidé a udělat chybu není zase tak nenormální. Stát se to prostě může a to třeba i v přímém přenosu z PGA Tour, věřte mi. U rozhodčích je pak důležité, aby uměli tuto chybu nejenom přiznat, ale také vše hráči, kterého se jejich rozhodování týkalo, správně vysvětlit. Pak po hřištích pobíhají hráči kteří učí ostatní dělat pravidlové minely s tím, že jim to takhle říkal někde na turnaji rozhodčí.

Pokud budete mít čas a chuť napište detailněji k čemu došlo.
Víc jsem Vám bohužel takhle neuměl poradit.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019