Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nevyžáné rady - běžná praxe na turnajích. Jak to řešit přijatelnou cestou ?

A A A

Bahužel na cca 70% turnajů, kterých se účastním, se běžně setkávám ve flightu s problémem nevyžádané rady. Jde i o celkem významné turnaje - např. o kvalifikace ma mistrovství ČR na rány s vyrovnáním. Děkuji na za vaše vyjasnění, že informace o pravidlech, i když v kontextu se dá vyložit jako doporučení co má hráč dělat, není rada. To ale nemám na mysli. Myslím rady typu "příště se k tomu míči postav jinak, ta jamka se nejlépe hraje támhletudy, zpomal tempo a.t.d.". Radí si kamarádi ve fightu, pánská část flightu to nevydrží a předvádí se před dámami, pokročilejší gofista to nevydrží a snaží se "pomoci" tomu s horším HCP. Jsem už na hraně podobné problémy ingnorovat. Podle pravidel je i smírné řešení typu "Tohle příště neříkej, protože bych ti musel napsat 2 trestné" nekorektní, protože bych ty 2 trestné mněl napáli rovnu na tvrdo. Máte vy nějaké doporučení co s tím dělat nějakou přijatelnou cestou ? Kolega to občas řeší prohlášením na prvním odpališti "ve svém klubu dělám rozhodčího, tak pozor na dodoržování pravidel, zvláště na nevyžádané rady". Ve flightu je pak většinou ticho, ale trochu dusno.
Michal H.

Odpověď na dotaz


Michale dobrý večer.
Každý jak je mu vlastní. Věta vašeho kolegy rozhodčího o nevyžádaných radách se dá aplikovat i bez zkoušek a kartičky rozhodčího. Klidně ji můžete říkat jako hráč. S dodatkem, že byste nerad někomu dával zbytečné trestné rány...

Tak hezkou hru bez rad!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019