Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rozhodčí II. a nesmyslná pravidla

A A A

Dobrý den,
děkuji za odpověď na dotaz ohledně odměn rozhočích, ale nemohu si odpustit jednu poznámku. Nechápu totiž tím pádem Vaše obecné rozhořčení nad zaplacení hodiny cvičiteli. Nevidím v tom totiž vůbec žádný rozdíl od pozice rozhodčího. Ani cvičitel totiž není v tomto případě zaplacen za své golfové dovednosti (dost často to ani nejsou dobří golfisté), ale spíš za své učitelské schopnosti a umění poradit v začátcích. Nemyslíte si že toto pravidlo je minimálně v českých podmínkách zcela nesmyslné? Proč v golfu jako v jiných sportech neexistuje možnost upravit pravidla podle národních specifik? (hokej, fotbal ... - některé situace se řeší jinak na mezinárodní urovni a na úrovni národních lig).
Jediným smyslem z mého pohledu je to aby PGA PRO neumřeli hladem. Jsem přesvědčen, že na místo stíhání cvičitelů by jim měla federace spíš děkovat. Narozdíl od akce "Hraj golf změň život" cvičitelé skutečně pomáhají k rozvoji golfu mezi širší masu lidí. Právě proto že cena lekce u cvičitele není vůbec srovnatelná s profíkem a navíc ze cvičitelů nečíší ta arogance a nadřazenost jako z některých PGA PRO.

Můj dotaz tedy zní jen na možnost národní úpravy pravidel, hlavně těch nesmyslných. Ostatní jsou jen názory golfisty bez vysokého příjmu co hraje golf pro zábavu a chtěl by, aby krásu golfu objevili i ostatní.
Jen pro doplnění nikdy jsem služeb cvičitele nevyužil, PGA PRO ano, a po té zkušenosi už o jakémkoliv typu trenéra nechci ani slyšet i když mi známí cvičitele jen a jen doporučují(také po zkušenostech s PRO).
Děkuji
Tomáš

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Tomáši.
Váš "příspěvek" sem dávám jen proto, abych udělal nekrolog podobným diskuzím. Tohle je Poradna týkající se Pravidel golfu. Není to ani agitační nástěnka ani chat na Facebooku. Naposledy se vyjádřím:

- pravidla golfu tvoří vysoce profesně vzdělaná skupina lidí napříč světem, nikoliv já, nikoliv vy, ani nikdo jiný z této republiky. Zkuste tyto své podněty napsat do R&A.
- cvičitel pokud bude brát peníze přímo, porušuje status amatéra a to do té doby, než někdo pravidla AS změní. Není dál co dodat.
- neexistuje možnost úpravy pravidel podle národů. Přesně kvůli nejednotnosti Pravidel golfu vznikl orgán, který je celosvětově zodpovědný za jejich sjednocování. Jmenuje se R&A. (mimochodem ty "národní úpravy" v hokeji a fotbalu oproti mezinárodním bych chtěl znát...)
- klidně si mě zařaďte mezi arogantní členy PGA - Váš přístup ke golfovým pravidlům je zvláštní a věřím, že pro mnoho golfistů nepřijatelný.

Pro všechny následovníky pana Tomáše. Rád odpovím na všechny dotazy. Dokonce si většinou vím rady i s těmi, které se týkají Amatérského statusu. Koneckonců je to součást Pravidel golfu. A já chci hrát golf, ne české národní bouchání kuliček do dírek paličkami. Howgh! ;o)
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019