Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč v pohybu je zastaven

A A A

Dobrý den, pane Jone!
Nemohu si odpustit pochvalu za tento Váš počin, protože golf přináší spoustu zajímavých pravidlových situací a s Vaší pomocí se v nich lépe orientujeme.

Teď k mému dotazu: Včera jsme hráli s manželkou a přáteli tréninkové kolo na rány a na druhé jamce jsem si já i maželka přihrávali na green z rafu. Já jsem byl o něco dále, takže jsem byl v pořadí. Manželka však svou přihrávku zahrála bezprostředně po mě tak, že můj míček zastavila svým míčkem těsně před jamkou (tedy na jamkovišti). Vyhodnotil jsem situaci tak, že nikdo z nás neobdrží žádný trest a hráli jsme své míče z pozic, v nichž skončily.
Použil jsme k tomuto výkladu pravidla 10-1c, 19-3 a 19-5b, protože podle mého názoru nedošlo k porušení pravidla 16-1f.

Vyhodnotil jsem situaci správně?
Děkuji a přeji mnoho úspěchů
Jirka

Odpověď na dotaz


Jirko dobrý den.

Předpokládám, že Vaše míče byly oba v pohybu po ráně mimo green, když došlo ke srážce. Takže;
10-1c se týká hry na jamky, pro hru na rány máme 10-2c a ani jedno z těchto Pravidel porušeno nebylo.
19-3 je případ, kdy míčem pohne soupeř nebo jeho nosič ve hře, což se na tuto situaci také nedá aplikovat.
16-1f je Pravidlo řešící moment, kdy hráči hrají své rány na greenu - opět se tedy pro nás nehodí.
19-5b je přesně to, co budeme potřebovat. Toto Pravidlo platilo pro oba dva míče a rozhodnutí hrát oba míče tak, jak se po srážce zastavily, je správné. Pokud by se jeden z nich stihnul zastavit předtím, než do něj druhý vrazil, pak by se ten, který stál, vracel na původní místo.

Jiří i Vám přeji jen to nej a díky za prima dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019