Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Položení putteru na green před patováním.

A A A

Dobrý den. Hráčka - 8let si při klubovém turnaji položila putter na grín za účelem zjištění směru hry, poté k němu nacouvala - zvedla ho a zahrála ránu. Kolega - rozhodčí - ji za to diskvalifikoval. Je to prosím v pořádku? V okamžiku hry na grínu nic neleželo. Děkuji za odpověď. Jaroslav Beran.

Odpověď na dotazOmlouvám se velice za opožděnou reakci. Pobyl jsem přes týden v Ropici, kde jsem rozhodoval společně s kolegou Jiřím Kaminským nejprve první ligu družstev, následně jamkový šampionát PGAC a svůj pobyt jsem zakončil ještě jedním ProAmem.

Dobrý večer Jardo.

K Vašemu dotazu na úvod jedno upozornění - není rozdílu mezi hráčkami osmiletými a osmdesátiletými a mezi turnaji klubovými a mistrovskými. Pravidla jsou pořád stejná.

V Pravidle 8-2 se říká, že na jamkovišti může hráč nikoliv během provádění úderu ukazovat dráhu puttu (týká se samozřejmě i kedíka, partnera nebo jeho kedíka) a nesmí se přitom dotknout greenu. Nikam nesmí být umístěna žádná značka. V případě zamíření hole (putteru na greenu) před ránou, následné zaujetí postoje a odehrání rány nepatří do kategorie zakázaných postupů a neporušuje v ničem Pravidlo 8-2. Už proto, že hůl přece nemůžeme považovat za umístěnou značku. Nota bene se s ní bude asi při úderu hýbat, takže umístěná nebude...

Dále je potřeba připomenout, že za porušení Prav. 8-2 je trestem ve hře na rány penalizace dvěma trestnými ranami, nikoliv diskvalifikace, takže rozhodčí zřejmě udělil diskvalifikaci za porušení Pravidla 6-6d, tedy uvedení nižšího výsledku ve score kartě. K tomu se váže Rozhodnutí 33-7/4.5. Otázka v tomto Rozhodnutí zní, zda smí Soutěžní výbor odpustit trest diskvalifikace v případě, že hráč odevzdá scorekartu bez započítání dvou trestných ran když nevěděl, že se něčeho za dvě dopustil. Odpověď zní; nikoliv - je na zodpovědnosti hráče, aby znal Pravidla.

Pokud jsou tedy uvedená fakta správná, pak došlo k pochybení rozhodčího při řešení tohoto případu.

Hezkou hru.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019