Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Co je a není rada II

A A A

dobry den, zacinam bezne den nahlednutim do vasi poradny a zaujala me odpoved na dotaz ohledne rady. mohl by jste toto pravidlo popsat vice do sirky? bezne se stava ze na grynu po patu zhodnotim napr. "ty gryny dneska jezdi pomalu jako prase". podobnych neadresnych hlasek na stav grynu, navrtani jamek, vetru, desti a pod. je pak behem hry spousta - doufam ze to nejsou rady? dik za odpoved a jeste podotykam - velky respekt.
honza

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.

Abychom nastartovali odpověď, zopakujeme si Definici, která se jmenuje Rada:
Rada je každé sdělení nebo domněnka, které by mohly ovlivnit hráče při rozhodování ve hře, výběru hole nebo způsobu provedení úderu.
Informace o Pravidlech, vzdálenostech nebo o všeobecně známých skutečnostech, jako jsou poloha překážky nebo umístění praporkové tyče na jamkovišti, se nepovažuje za radu.


Takže věta "ty greeny dneska jezdí pomalu jako cokoliv - třeba prase" stoprocentně je rada. Věci ohledně vzdáleností, toho, že prší, fouká, nebo třeba věta "na jedenáctce je pinpozice jako prase, Jon se asi úplně zbláznil" jsou naprosto v pořádku. Dokud jsou v obecné rovině. Když po puttu řeknu "ten green je mokrý..." nic se neděje, všichni vidí. Když ale řeknu "ten green je mokrý, je potřeba hrát to jako kdyby byla jáma o metr dál", tak mám průšvih. Když řeknu "na sedmnáctce foukalo proti", nic se neděje. Když ale řeknu na sedmnáctce foukalo proti tak, že jsem tam čtyřkou nedostřelil", spoluhráči, který na ní teprve půjde hrát, pak to nebude ok...

Honzo díky za Váš respekt, důležité je, jestli Vám poradna pomáhá!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019