Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nehratelný míč

A A A

Dobrý den, Vaši poradnu rád čtu ,ale po přečtení odpovědí na dotazy "nehratelný míč" a hraní provizorním míčem " dne 20.7. jsem trochu znejistěl jak vlastně správně postupovat, protože mě přijde, že jsou to dvě naprosto stejné situace. Stalo se mě na turnaji, že jsem zahrál míč z odpaliště tříparu do roughu a byl jsem ještě dost daleko od greenu, pro jistotu jsem zahrál provizorní míč a ten spadl na green asi metr od jamky. Danou situaci jsem řešil tak, že jsem našel první míč, ale byl obtížně hratelný. Takže jsem byl na greenu až třetí ranou a k tomu dvojpat, jamku jsem zahrál na pět. Ale podle odpovědi, co jste řekl na dotaz provizorní míč, jsem neměl hledat první míč a jit dohrát provizorní míč i když s jednou trestnou, tak bych měl jamku za čtyři rány. Jaký je vlastně správný postup?

Děkuji za Vaši odpověď
Libor

Odpověď na dotaz


Libore dobrý den.

Trošku zmatek, zkusíme si s tím poradit;
V tomto případě je jen na Vás, jestli půjdete hledat původní míč i s rizikem, že pak (stejně jako Vy) zahrajete spoustu ran (nebo třeba ne) nebo že dokonce míč po nalezení prohlásíte za nehratelný a s jednou trestnou se vrátíte zpátky nebo budete dropovat na dvě hole nebo na spojnici.
Vždycky máte možnost dojít k provizornímu míči (v tomto případě na green) bez hledání toho původního a pokud se Váš původní míč nenajde dřív, než odehrajete ránu provizorním míčem blíž k jamce, než je předpokládaná pozice míče původního, pak je ten původní ztracen a je to jako kdybyste se vrátil a zahrál nový míč s jednou trestnou.
Je tedy vždy potřeba se rozmyslet, jestli hledáním míče původního spíš neztratíte. A ještě pro jistotu zopakujeme, že povinnost hledat původní míč neexistuje. Pokud budou s Vámi ve flightu normální spoluhráči, tak se ani oni nevydají hledat původní, když Vy sám půjdete hrát provizi...

Díky za prima dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019