Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rozhodčí

A A A

Dobrý den,
mám dotaz na funkci rozhodčích na různých HCP turnajích. Obvykle to bývají amatérští hráči, kteří mají kurz pro rozhodčího II. či III. třídy. Slyšel jsem, že když vykonávají na turnaji funkci rozhodčího dostanou za to nějaké paníze ze startovného. Je či není to porušení pravidla o amatérském statusu. Jelikož předpokládám, že opět napíšete proč nejmenuji a neukážu na konkrétní lidi ....

Nemohu, jelikož jsem nikdy předání peněz neviděl a obvinit kohokoliv bez důkazů mi nepříjde fér. Navíc nevím zda je to vůbec proti pravidlům.

Děkuji Tomáš

Odpověď na dotaz


Tonáši dobrý den.

Ne, není to proti pravidlům. Odměna za výkon funkce je něco jiného, než "prodej" hodin nebo výhra finanční hotovosti. To by pak ti, kdo pracují v Pro-shopech, jako course - manageři, kluboví sekretáři nebo greenkeepeři, maršálové, no prostě všichni kdo mají na golfu zaměstnání nebo brigádu nesměli mít amatérský status nebo by nesměli být golfisté.
Konkrétní budu já - rozhodčí České golfové federace včetně mne dostávají finanční odměny za organizaci turnajů, na které je ČGF nominuje. Rozhodčího si může za plat či finanční odměnu najmout i majitel nebo provozovatel hřiště nebo promotér.

Díky za dotaz Tomáši.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019