Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Malé žáby versus golfový turnaj ....

A A A

Kuriózní situace: V rybníce u greenu se čerstvě všichni pulci najednou transformovali na žáby, a vydaly se na hromadný průzkum (takové ty malé žabičky o velikosti brouka). Nejde tedy o hmyz = volné přírodní předměty, ale o živočichy v hojném počtu. Všechny je vysbírat nebo odehnat z greenu se jevilo jako nereálné v rozumném čase (nedaly se ani vyplašit, zřejmě spoléhaly na dokonalé maskování než na útěk). Patování a vstup na green bylo na hraně menšímu žabímu masakru. Jednalo se tuším o malé ropuchy = chráněný živočich. Co v takové situaci dělat? Požádat pořadatele o přerušení turnaje a řešení situace v zájmu ochrany místní žabí populace? Já minižáby v dráze svého patu a postoje vysbíral a přemístil do rafu ale nejsem si jistý jak to řešili ostatní... Hmyz je volný přírodní předmět a dá se z grýnu něčím vymést - to je jasné, ale co velký počet chráněných vyšších živočichů?

Michal H. (P.S. nejsem fanatický ochránce přírody, ale k žábám mám respekt)

Odpověď na dotaz


Michale dobrý den!

Váš respekt k žábám a k ochraně přírody obecně je určitě víc než jen chvályhodná věc. No a po pravdě řečeno - pravidla na takovou situaci opravdu moc nepamatují. Pokusím se tedy zase jednou vyjít z logické úvahy a na pomoc si vezmu Váš návrh. Opravdu by bylo nejlepší turnaj přerušit a zorganizovat třeba "brigádu na pomoc žábám". Přemístit je a když se podaří, začít znovu. Pokud by se do toho nechtělo ani hráčům ani správě hřiště, tak prostě vrátit startovné, zavřít hřiště a čekat, až se žabky uklidí někam stranou...

Michale snad jsem Vaši úctu k živým tvorům podpořil...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019