Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Co je a není rada

A A A

Než jsem začel psát tenhle dotaz, pro jistotu jsem důkladně nastudoval související rozhodnutí + pravidla, ale jasnou odpověď jsem nenašel. Na závodech se mi velice často stává, že se spoluhráči vyloženě trápí, protože neznají pravidla. Příklad: spoluhráč z odpaliště napálí ránu kolmo na směr do strany do vody. Vodu chce dropovat do skoro nehratelného rafu bez jakékoliv výhody zisku vdálenosti. To že může v pohodě hrát znovu z odpaliště z týčka (20-5) zřejmě vůbec netuší. Je v této situaci dobře míněná věta typu "Dovoluji si upozornit, že podle pravidel je jednou z možností řešení vody hra z původního místa, a pokud to je odpaliště tak i z týčka" považovaná za přijatelnou, nebo si zadělávám na vlastní problém a trest za navyžádanou radu? Je to informace o pravidlech ale v kontextu to je i rada co může dělat.
Michal H.

Odpověď na dotaz


Michale dobrý den.
Myslím, že formulace "Hele, podle pravidel můžeš dropovat tady, nebo támhle nebo jít zpátky" rozhodně nebude patřit mezi rady protože se jedná o Pravidla a věci týkající se Pravidel nejsou považovány za radu. Něco jiného by bylo, kdyby ve stejné situaci formulace byla poněkud jiná - "Hele tady to nevyhraješ, máš lepší jít zpátky na abšlág..." Tohle sice jako pravidlová konzultace vypadá ale není. je to návod k dalšímu postupu a tudíž je to porušení Pravidla 8-1.

Michale díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019