Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Volný přírodní předmět + úleva u hranic hřiště

A A A

Dobrý den,
pane Jone, mam dva dotazy. Kdysi z jara jste psal o odhánění mouchy v překážce, že díky rozhodnutí to není trestné. No, chápu, nějaká vosa nebo sršeň může být pro alergiky problém, ale daleko pravděpodobněji se specialně ve vodní překážce můžeme potkat třeba s žábou.. a takové ty velké ropuchy nejsou moc rychlé ani plaché, takže rozhodně nikam neutečou. Co pak, když mám míček bezprostředně u takové potvory. Ne každý (a vůebc ne každá) by na ropuchu sáhl, navíc jsem v překážce... beztrestně dropnout na hůl dozadu??? Přeci tu žábu při prošvihu nazabiju, i když je ošklivá?? Tak co s takovou žábou na prameni, potažmo u míčku??
A druhý dotaz: Míč skončil kousek od autu za grýnem, ale hráč zjsitil, že mu při nápřahu vadí takové to označení další jamky. To bylo v místních pravidlech označeno jako nepohyblivá závada, takže beztrestný drop je jasný...jenže..tady to bylo umísěno až za hranicí hřístě, tedy v autu. A vadilo to vlastně právě proto, že se hráč při nápřahu dostal holí vlastně za hranice hřiště. No, vzpomněl jsem si, že jste v jednom dotazu psal, že si lze dropnout, i když je stromek s kůlem, od něhož je úleva, ve vodní překážce a vadil by ve švihu či nápřahu, ač míček leží na ferveji, takže jsme analogicky tuto situaci vyložili stejně a nechali beztrestně dropnout v rámci úlevy od nepohyblivé závady (navíc byla hra velmi vyrovnaná a takhle nikdo nechtěl získat proti onomu hráči ránu navíc). Ale jistý si tím nejsem, přeci jen aut je aut???
Děkuji, Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře
Existuje Rozhodnutí 1-4/9, které řeší relativně příbuznou situaci s ptačím hnízdem a jeho ochranou a dovoluje hráči vzít beztrestnou úlevu... Jenže to se jedná o ptačí hnízdo, které nemá ani nožičky ani vrtuli. Tady bych doporučil nějaký velice šetrný postup vedoucí k finálnímu "přesunu" ropuchy mimo dosaah hlavy hole.
No a s tím autem je to docela na levačku. Nepohyblivé závady jsou pouze umělé předměty ketré leží / stojí na hřišti, tedy uvnitř hranic. Cedulka píchnutá v autu tedy patří přesně mezi ty momenty na hřištích, které svedou hráče na scestí. Od takových předmětů mimo hřiště neexistuje beztrestná úleva. Buď musíme hrát míč jak leží nebo ho prohlásit za nehratelný s jednou trestnou.

nemáte za co, já díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019