Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nejbližší místo úlevy - půda v opravě

A A A

Dobrý den, pane Jone, prosím Vás o radu ohledně určení nejbližšího místa úlevy z GUR, pokud míček v této GUR není k nalezení (ale víme, že tam skončil - např. ve Mstěticích jamka 10, kde je GUR tvořena pásy asfaltové izolace a míček se pod ně zatoulá). Pokud je míček vidět, tak se nejbl. místo úlevy (= zásada "ne blíže jamce")vztahuje k pozici míčku, jak leží v GUR, že?
A poslední prosím: použití jiné hole (pro odměření místa k dropování), než té, se kterou budeme hrát (např. driver v okolí greenu - viz nahoře zmíněné Mstětice) je zcela akceptovatelné / proti duchu hry / proti pravidlům?
Pěkně děkuji a přeji vše dobré.
Jaroslav Strnad

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Jaroslave

Pokud hráč bere beztrestnou úlevu od půdy v abnormálním stavu a míč v ní našel, pak nejbližší místo úlevy se dá definovat jako "nejkratší cestou ven a ne blíž k jamce". Jen je potřeba dávat pozor na to, že nejbližší místo úlevy hledáma i se zaujmutím postoje, takže někdy zdánlivě jasné "vlevo" se po zaujmutí postoje vlevo a vpravo ukáže jako "teď už jasné vpravo"...
Pokud míček nenajdete, musíte najít nejbližší místo úlevy ve vztahu k bodu, kde míč napoesldy proťal hranici půdy v abnormálním stavu.
Použití jiné hole k simulování postoje při hledání nejbližšího místa úlevy a jiné pro samotné měření je naprosto v pořádku Jaroslave. v praxi to znamená, že zaujmente postoj s wedgí a měřit budete driverem.

Díky za dotaz, omluva za čekání a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019