Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

ztracený míč x provizorní míč II.

A A A

Pokud budu hrát jamku par 3 a z odpaliště zahraji do lesa, dám si provizorní míč který skončí na greenu. Pokud půjdu na green a zahraji tento míč v době před uplynutím 5 minut hledání (ostatní stále hledají) pak se stává tento míč již míčem ve hře. Pokud zahraji do jamky pak přeci není již nutné vyndavat míč, aby byla jamka dohraná. A pokud je původní míč nalezen sice do 5 minut, ale po odehrání rány na greenu je tento přeci již ztracen. Napadá mě snad jen, že pokud je les, či jiná nepřehledná část hřiště za greenem, kam jsem zahrál svou první ránu, pak ho musím tedy ještě rychle vyndat z jamky. Pokud ale skončila moje první rána vedle greenu v lese pak již vyndavat míč nemusím.
Děkuji za odpověd
Ruda.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Rudo.
Krásně popisujete situaci z Rozhodnutí 27-2b/1. Pokud budeme hrát na rány, pak se dohráním provizorního míče do jamky původní míč stává míčem ztraceným a je naprosto jedno, jestli je ztracený za greenem, před greenem nebo vedle greenu. Odehrál jste totiž ránu provizorním míčem z místa, které je blíž jamce, než je předpokládaná poloha Vašeho původního míče.
Pokud byste hrál jamkovku, pak by byl původní míč tímto "úkonem" rovněž ztracen, ale soupeř by Vás mohl nechat úder zopakovat, pokud byste zahrál mimo pořadí, ale nic by to nezměnilo na statusu původního míče.

Já díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019