Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vyřazení z turnaje dané absencí spoluhráčů a změnami ve startovní listině.

A A A

Dnešní turnaj na hřišti Mnich.
Vítr a jemný déšť - těším se že si užiji pravé Skotské golfové počasí. Hodinu a půl před svým startovním časem platím fee a startovné, ověřuji že stále platí můj startovní čas a odcházím doladit formu na draivng. V čas se dostavím na odpaliště první jamky, kde mi startér sdělí, že mne z turnaje musí vyřadit, protože kvůli masivnímu odhlašování z turnaje museli udělat takové přesuny ve startovní listině, že na mne nezbyli hrající spoluhráči (hráči se přesunuli na dřívější startovací časy nebo účast na poslední chvíli zrušili, případně se vůbec nedostavili na hřiště) . Pravidla zřejmě nepokrývají takové věci, jako to aby se hráči z turnajů odhlašovali včas nebo aby soutěžní výbor poslal někoho na drivng a včas domluvil posun startovního času na dřívější termín … Zajímá mne jak se na tuto situaci dívá soutěžní řád a pravidla - má soutěžní výbor právo udělat takové posuny ve startovní listině, které určitému hráči znemožní start, nebo existuje nějaká povinnost, hráči který splnil veškeré své povinnosti, umožnit turnaj odehrát?
Michal Hušák

Odpověď na dotaz


Dobrý den Michale.
Popsaný postup je prapodivný... Pravidla pamatují na takové situace skutečně velice spoře, protože jde o nestandardní řešení nestandardní situace... Pravidla a Rozhodnutí řeší nedisciplinovanost hráčů a jejich nepřítomnost nebo pozdní příchod na start. Mohu k tomu jenom říct, že lepší - správný postup by mohl vypadat tak, že startér nebo rozhodčí pozastaví poslední flight a rozdělí jej tak, abyste mohl své kolo odehrát.

Bohužel Vám k tomu Michale nemám víc co říct, než že mě mrzí, že jste nehrál. Bohužel jde asi spíš o občansko - právní záležitost. Ale nechci vířit vodu, nejsem právník a taky si myslím, že soudy a žaloby do golfu nepatří...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019