Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Provizorní míč / vodní překážka

A A A

Dobrý den Michale,

voda po 150-té:
hráč zahraje do označené vodní překážky, kterou ovšem tvoří strmé svahy s chroštím, nahlásil provizi a tu odehrál ještě hůře, další míč nehrál a šel hledat ten první protože tu vodní překážku netvoří voda ale hustý rough a protože voda teče až někde dole, šlo z ní, pokud míč najdeš, hrát bez založení, bez dotyku porostů atd., co s tím - jsou tam trestné rány nejsou, navíc ten druhý míček se nakonec našel a nehratelný úplně ve vodě?

Díky Karel

Odpověď na dotaz


Dobrý večer Karle.
Pěkný příběh... Musíme si situaci rozdělit do dvou eventualit:

I.: Původní (první) míč skončil ve vodní překážce a nemohl být ztracený mimo vodní překážku nebo v autu:
- hráč přestože hlásil "provizi" zahrál de facto nový míč se ztrátou rány a vzdálenosti a musí pokračovat ve hře druhým míčem, bude tedy hrát tímto druhým míčem čtvrtou ránu. (Decision 27-2a/2)

II.: Původní (první) míč skončil možná ve vodní překážce ale může být ztracen mimo ní nebo může být v autu:
- jestliže se později prokáže, že míč je ve vodní překážce, hráč musí zanechat hry provizorním míčem a musí pokračovat ve hře původním (buď jak leží nebo s jednou trestnou vzít úlevu od vodní překážky); bude tedy buď hrát míč jak leží z vodní překážky a bude to jeho druhá rána nebo s jednou trestnou vydropuje míč mimo překážku a bude hrát třetí ránu. (Dec. 27-2a/2.2)

Pozor prosím na jednu věc, kterou zmiňujeme v krátké době už po několikáté:
Poznámka u Pravidla 13-4: Hráč se smí kdykoli, a to i při založení za míč nebo při nápřahu k úderu, dotknout holí i jinak jakékoli závady, konstrukce prohlášené Soutěžním výborem za nedílnou součást hřiště nebo trávy, křoví, stromu nebo jiné rostoucí rostliny.
To jenom k té části, kde říkáte bez dotyku porostů...

Díky za dotaz Karle.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019