Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Připsání trestné rány II.

A A A

Dobrý den pane Jone.

Na serveru Golf.cz se hodně snaží o aktuální zprávy, přesto si vždy nejdříve otevřu Vaší poradnu, která je na Golf.cz to nejzajímavější. Dokonce zajímavější než Dívky Golf.cz :-).
Mám dotaz k "telčskému incidentu", který popisuje pan Martin Procházka Bak. Nedobrovolně jsem byl jeho účastníkem v malé telčské recepci. Můj dotaz, vlastně hromada dotazů, je z druhé strany.

Je možné, aby se divák turnaje, byť otec jedné z hráček, dožadoval po Růžičkové aby změnila zápis na skorkartě. Je možné aby zpochybňoval rozhodnutí přivolaného rozhodčího a dožadoval se změny rohodnutí? Mají hráči nebo rozhodčí povinnost na takovýto vstup vůbec reagovat?
Má za chování rodinného příslušníka, který takto zasahuje do výsledků turnaje odpovědnost hráč?

Děkuji za odpověď a děkuji za skvělou poradnu.
Martin Procházka II.

Odpověď na dotaz


V českém golfu se nám nějak začínají množit Martinové Procházkové... ;o)

To, že Poradna u kohokoliv poráží v přímém souboji i překrásná děvčata je naprosto úžasná situace.
Odpovědi popořadě:
- ano, je možné aby to nějaký divák vyžadoval. Chvílemi je až s podivem, co nám někteří (většinou se jedná stále o stejné firmy) diváci při turnajích na hřištích předvádějí. Otázka spíš zní, zda je to významné či nikoliv. Pokud (většinou rodiče) nezasahují do dětských osudů tak, že své ratolesti rozbrečí, nebo nevyvolávají hysterické scény doprovázené hulvátským chováním a vyhrožováním soudy, novináři a dalším, pak bývají dotazy a požadavky občas i podnětné, nebo se po vysvětlení oprávněných osob stahují.
- ano, někteří "diváci" mají pocit, že by měli zásadním způsobem rozhodovat o řízení turnaje a Pravidlech oni, neb je páchána křivda. I dnes v MB se našel otec, který chtěl rozporovat férovost turnaje, protože "foukalo a pršelo"... Otázka opět zní, jestli si do rozhodování a řízení turnaje nechá Soutěžní výbor a rozhodčí od někoho kecat. Já bych si nenechal. Pardon, snad jenom v případě, že oním divákem by byl například Václav Janoušek, pro mne autorita absolutní.
- hráči se mohou dožadovat vykázání takového "diváka" pokud je ruší nebo negativně ovlivňuje jejich hru. V praxi dost těžko proveditelné, ale dá se. Po hře bych nereagoval. Proč taky. Rozhodčí nebo člen Soutěžního výboru musí reagovat na podněty, které jsou spojeny s porušením Pravidel. Tak zní litera golfového zákona. Pokud jde o hysterický výlev, záleží jen na asertivitě rozhodčího a jeho (správné) snaze uklidnit situaci a nahodit zpátky na koleje golfové prostředí a ovzduší.
- pokud by se jednalo o hráčova caddyho, mohla by v určitých situacích hrozit DQ pro porušení etikety - Pravidlo 33-7. Těžko se tady takto rozepisovat do detailů, protože vždycky jde o poslední řešení a je potřeba zvážit všechny detaily...

Já děkuji za příspěvek a za chválu!
Michael Jon I.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019