Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měření nearestu

A A A

Dobrý den,
dnes při turnaji spoluhráč uhrál jasný nearest a protože to byl jeho první, hned jsme ho s nadšením šli změřit. Z vedlejší ferveje na nás ale začal velice sprostě řvát jakýsi golfový gentleman "Vys.. se na to frajere, neznáš pravidla?".
Trochu nás to "zdvořilé" upozornění zarazilo, ale pak jsme uvažovali, proti jakému pravidlu jsme se vlastně prohřešili. Míče ani dráhy patu jsme se nedotkli, na greenu v tu chvíli nebyl žádný jiný míč. Na tůře kterou hrajeme, nejsou sice měřící pomůcky zakázané, ale že by "znalost vzdálenosti míčku od jamky"?
Děkuji za odpověď

Odpověď na dotaz


Dobrý den.
Ke způsobu vyjadřování kolegy nechci nic dodávat. Každého věc a vizitka. Nicméně pravda je, že;
- použití měřících přístrojů je zakázané automaticky a stále. Soutěžní výbor je musí povolit, aby je hráči mohli používat. Pakliže tak neučinil, nesmí hráč použít žádný přístroj ani pomůcku, které by mu mohly usnadňovat hru.
- z toho vyplývá, že změření puttu před jeho odehráním je rovno porušení Pravidla 14-3. Konkrétně v Rozhodnutí 14-3/1 je uvedeno, že použití metru ke změření vzdálenosti je porušením jmenovaného Pravidla. A za toto porušení je jeden jediný trest: DQ...

Takže pozor na metry a měření nearestu!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019