Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč ve vodě po x + několikáté

A A A

Nejprve děkuji za skvělou poradnu!
Dovolím si svůj příspěvek. Stalo se mi to taktéž na Zbraslavi, ale na jamce číslo 12. Je to jamka podél vody s vyvýšeným a nepříjemným greenem. Ránu z týčka jsem zatáhl, takže jsem přešel hranici vodní překážky v podstatě okamžitě za odpalištěm. Na konci přišel ještě šlajs a rána dopadla do teréní vlny za horizontem na kraj vodní překážky. Všichni jsme se shodli, že asi dopadla do vody, ale nebylo jasné, jestli nevyskákala. Prostě tam nebylo vidět. Provizi jsem ve spojení s vodou hrát nechtěl a tak jsme se nakonec dohodli, že hraji zahraji "náhradní" míč pro zrychlení hry. Byl to turnaj a zdržovali bychom. Nakonec míč skutečně byl nehratelný ve vodní překážce a já jsem pokračoval "náhradním" s jednou trestnou. I když z uvedeného postupu žádná výhoda nevznikla asi to nebylo zcela v pořádku. Myslím že ani místní pravidla toto také nezmiňují.
Mohu poprosit o Váš názor.

Děkuji
Petr Suchan

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Protože sám označujete svůj míč jako "náhradní", což je termín, který Pravidla neznají, nezahrál jste provizorní ale uvedl jste do hry nový míč. Míč ve vodní překážce nemůže být "nehratelný", ale myslím, že Vám rozumím. Pokračoval jste ve hře míčem, který jste v souladu s Pravidlem 26-1a uvedl do hry na odpališti. Takže jste postupoval v souladu s Pravidly, i když si toho nejste moc vědom...

Snad jenom upřesnění: "náhradní míč pro zrychlení hry" neexistuje. Vaše řešení je v pořádku, jinak byste musel dojít až na místo, kde je míč původní a pak se teprve rozhodnotu o postupu - třeba se vrátit znova na odpaliště nebo prostě dropovat, tam, kde míč naposledy překročil hranici překážky, nebo ho hrát jak leží.

Díky za dotaz Petře.




Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019