Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Uvedeni protihrace v omyl - ODPOVĚĎ!!!

A A A

Dobry den preji, v prve rade bych chtel podekovat za velmi zajimavou poradnu a schopnost velmi rychle a jasne reagovat na dotazy. Obdivuhodne!

Chtel jsem se zeptat na situaci, kdy jeden clen flightu odpali svuj drive a dalsi clen flightu mu sice v dobre vire, ale chybne oznami, ze trefil draty el. vedeni (oba hraji hriste poprve) a musi ranu beztrestne opakovat, coz stvrdi i nahodou pritomny marsal (na jehoz znalost hriste chybne spolehaji). Prvni clen tedy odpali druhou ranu bez toho, ze by to prohlasil za provizi. Pri prichodu k micku se vsak zjisti, ze draty jsou prilis daleko (cca 320 m ve vysi 4m)na to, aby je mohl "normalnim drivem " zasahnout a navic by se od nich musel micek odrazit zpet asi 100 m (prvni odpaleny micek byl nalezen ve vzdalenosti cca 220m od odpaliste v roughu), coz je velmi nepravdepodobne. Prvni clen flightu nasledne trva na tom, ze bude hrat druhy odpaleny mic, jenz lezi na fairwayi, protoze uz ho uvedl do hry na pokyn spoluhrace a marsala a boji se i faktu, ze neni druhy mic prohlasen za "provizi", zatimco ostatni jsou pro to, aby hral prvni mic, nalezeny v roughu. Kdo ma pravdu a jaky je spravny postup?
Dekuji
Miroslav Zanaska

Odpověď na dotaz

ODPOVĚĎ NA DOTAZ PO KONZULTACI S KEVINEM BARKEREM (R&A):
Hráč musí pokračovat míčem, který zahrál z odpaliště podle místního pravidla nařizujícího opakovat ránu při zásahu drátů byť se posléze zjistilo, že dráty zasaženy být nemohly. Jde o stejný princip, jako v
Rozhodnutí 26-1/3
. Hráč v tomto případě bude pokračovat míčem ležícím na fairwayi, protože to je jeho míč ve hře. Míčem v roughu už nesmí pokračovat.
Miroslave omluva za prodlevu a snad je to odměnou za Vaši trpělivost. Ostatně z dotazu Peťa vyplývá, že jste nečekal na odpověď sám...


Dobrý den Miroslave.

Váš dotaz je víc než zajímavý. Konzultoval jsem správné řešení s předsedou Komise rozhodčích ČGF Daliborem Procházkou a kolegy, mezinárodními rozhodčími Jiřím Kubelíkem a Lubošem Klikarem. Resume není jednoznačné a zatím neumím na tento dotaz odpovědět. Určitě se ale s odpovědí setkáte a to zde, v poradně.

Díky nejenom za opravdu zajímavý kvíz ale i za Vaši trpělivost.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019