Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Re Re Odpovědnost za škody vzniklé díky golfové hře

A A A

Dobrý den,
jen bych chtěl ve stručnosti poopravit příspěvek pana Hočka týdající se odpovědnosti za škodu způsobenou při hraní golfu. Předpokladem odpovědnosti NENÍ zavinění (to se presumuje). Aby byla dána odpovědnost za škodu, musí být splněny tři podmínky: vznik škody, porušení právní povinnosti a příčinná souvislost mezi vznikem škody a porušením právní povinnosti. Právní povinností je i tzv. prevenční povinnost stanovená § 415 OZ, tedy chovat se tak, abych předcházel vzniku škod na zdraví či majetku. Pokud vyloženě nehraju někomu do zad (porušení prevenční povinnosti) či neporušuju jinou právní povinnost, neměla by odpovědnost za škodu na golfu nastat. Jiná je situace u dříve zmiňované cyklostezky přes hřiště. Za škodu na zdraví projíždějícího cyklisty by měl odpovídt provozovatel hřiště (může ji omezit či vyloučit místní úpravou - pokyny, cedulky atd.). Je to podobné jako při lyžování. Když někoho srazím nebezpečným stylem jízdy, odpovídám já, když se něco stane v důsledku špatného zajištění bezpečnosti v areálu, odpovídá provozovatel.
Asi ideální varianta je sjednané pojištění odpovědnosti v občanském životě, jen pozor na případné výluky z pojištění (např. turnaj může být vykládán jako závod na uzavřeném okruhu, což bývá výluka). Aspoň takto ve stručnosti můj názor.

Zdraví,
Lukáš Fládr

Odpověď na dotaz


Děkujeme Lukášovi za jeho příspěvek...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019