Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Handicap stableford - pořadí na odpališti

A A A

Dobrý den,

ve formátu hry "handicap stableford" by pořadí mělo být určeno podle "net score" předchozí jamky. To je dost nepraktické, znamená to pokaždé přesně přepočítávat výsledek podle hracího HCP hráče na jednotlivých jamkách. Je to opravdu tak? A jak to je, pokud je jedna hrací kategorie zahrnující i hráče začínající na různých odpalištích (např. muži-ženy)? Z toho by vyplynula další nepraktická situace - právo začít může tak mít i hráč z kratších odpališť.

Skoro to navádí na porušení pravidel, i když asi beztrestné.

Díky.
Vladimír

Odpověď na dotaz


Vladimíre dobrý večer...

Váš dotaz mě uvádí do rozpaků. Odpověď má dvě roviny, kdy ta druhá je svým způsobem natolik kontroverzní, že se pod ní podepíšu jako hráč. No dobrá, tak i jako rozhodčí...

Ano, podle Pravidel 10-2a-výjimka a 32-1 skutečně na odpališti má přednost hráč, který dosáhl na předchozí jamce nižšího netto výsledku. Málo se ví, že hráč je povinen znát svůj hrací handicap a vědět, na kterých jamkách má kolik ran v rámci vyrovnání. Ano, pokud nejnižšího výsledku ve skupině dosáhne například žena, má pak přednost a měla by hrát z červených jako první... ale...

Ještě jsem nezažil, že by se žena (míneno jakákoliv, nejenom ta moje) domáhala odehrání míče před muži, přestože zahrála na předešlé jamce po odpočtu nejméně ran. Právě tak je zcela běžné, že hráč s nejlepším brutto výsledkem zahraným na předchozí jamce nastupuje před těmi, kteří na tom byli v netto výsledku lépe. Pokud se hráči nedohodnou stylem "hraj ty, máš lepší handicap a já se aspoň podívám, jak to tady bouchnout na fairway", pak (v souladu s Pravidlem 10-2 c a s výše uvedeným odstavcem, který takovou situaci popisuje) byla hra mimo pořadí beztrestná. Je to zvyklost, která (pokud opravdu není překroucená do dohody o nedodržování pravidel a zisku výhody) umožňuje hrát mnohem plynuleji a rychleji.

Každopádně Vladimíre moc díky za prima dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019