Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ukázání směru na odpališti

A A A

Dobrý den pane Jon,
měl bych dotaz ohledně ukázání směru na odpališti.

Na jednom dětském turnaji jsem dělal caddyho svému synovi. Na odplišti první jamky jsem mu pomáhal s určením směru rány tak, že jsem stál za ním (ve směru rány) a říkal mu, jak se má natočit. Poslední korekci jsem mu říkal v okamžiku, kdy už měl založeno. Než však zahájil úder, tak jsem odstoupil do strany, abych neporušil pravidlo 8-2a.
Po provedení jeho úderu mě startér a zároveň rozhodčí upozornil, že jsem ho neměl směrovat v okamžiku, kdy už měl syn založeno. Odpověděl jsem mu, že se domnívám, že jsem pravidlo neporušil, neboť jsem před zahájením synova úderu odstoupil do strany, abych nestál v době úderu ve směru rány.

Žádný trest synovi neudělil, protože si nebyl 100% jistý.
Mohu vědět, kdo měl pravdu?
Děkuji
Pavel J.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle.
Vše bylo provedeno čistě a v souladu s Pravidly. Stejný postup je možné vidět i v televizi na PGA Tour, European Tour, LPGA, Ladies European Tour... Jestliže jste odstoupil, než Váš syn - hráč začal provádět úder, ničeho jste se nedopustil.

Nemáte za co, díky za dotaz! A jenom drobnost - pokud byste zůstal když syn hrál, porušil byste Pravidlo 14-2b...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019