Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

RE: Zodpovědnost za škody vzniklé při golfové hře

A A A

Dobrý den,
pane Jone, pokusím se na dotaz Vašeho čtenáře odpovědět na místo Vás, nebude-li Vám to vadit (no bude-li, tak to prostě nezveřejníte :-)
Takže k dotazu ohledně škody způsobené hraním golfu, tedy samotnou hrou. Musím tazatele především ubezpečit, že odpověď není vůbec jednoduchá.
Skoro jistě, ale říkám SKORO, bych vyloučil odpovědnost hráče, jehož míček po odpalu letí nějak jinak, než zamýšlel, slice, hook, prostě "sportovní nešikovností" někoho nebo něco trefí. Předpokladme odpovědnosti za škodu je krom jiného tzv. zavinění. To může být buď úmyslné, nebo nedbalostní a pokud mluvíme o situaci, kdy jsem chtěl hrát krásnou rovnou ránu, ale prostě jsem blbě trefil míček a ten vylétl zcela nepředvídaným směrem, tak tam je zavinění vyloučené, tam nejde ani o nedbalost. Odpovědnost v těchto případech není, jednoduše řečeno, bezbřehá. Ale tohle NEPLATÍ UŽ pro situaci, kdy mě třeba už dlouho štve pomalý flajt před námi, tak mi dojde trpělivost a ačkoli vidím a dle svých herních schopností vím, že jsou třeba v dostřelu drivu, tak "to do nich pošlu, ať je vystraším a popoženu" . Tak samozřejmě pokud je v takovém případě trefím, tak tam už by to bylo s odpovědností dost na hraně, protože jsem už do rány šel s tím, že jsem sice škodu (ať na majetku-třeba trefím na bagu viśící laserový dálkoměr; nebo za zdraví) způsobit nechtěl, ale pro případ, že se tak stane, jsem s tím SROZUMĚN BYL (nedbalost vědomá) nebo v mirnějším případě jsem to sice nevěděl, ale s ohledem mna svoje poměry jsem to vědět MĚL A MOHL (nedbalost nevědomá). Ale to by bylo velmi individuální a je to skoro na doktorandskou práci, bohužel, právo není matika, kde dvě a dvě jsou navěky čtyři. Samozřejmě, že by se třeba i posuzovalo to, jak jsem se snažil hrozící škodu odvrátit, tedy když už vidím, že míč letí někam blbě, zda řvu fór a podobně, je toho opravdu hodně, co by se posuzovalo. Ale tohle je především věc mezi jednotlivými golfisty, protože se nějak předpokládá, že se po hřišti pohybují jen hráči golfu. Negolfistům, třeba bikerům, nějaký fooor nic neřekne.
Ale pak je tady ještě odpovědnost majitelů hřišť. Jenže v tom je potíž, protože neexistuje žádný předpis, který by byl závazný, nebo alespoń doporučující, stran toho, jak stavět a zabezpečit hřiště. A soudní judikatura je ke sportu obecně velmi chudá. Vlastně popravdě vím o jediném rozhdonutí Nejvyššího soudu ještě za Československa, cca 1975, kde se řešila odpovědnost za zranění diváka, trefeného pukem na nějaké nižší soutěži, kde za brankami nebyly sítě (plexi tenhkrát nebyla). Jenže tam existoval od Svazu ledního hokeje nebo přímo ČSTV jakýsi metodický pokyn, jak mají být hokejová hřiště zabezpečena, organizárot a provozovatel hřiště ne neudělal a bylo to jednoduché. Jenže to u nás bohužel není, pan Jon mě možná opraví, ale nemyslím si, že by ČGF vydala jakoukoli podobnou instrukci nebo alespoň obecné doporučení pro stavby hřišť a jejich zabezpečení.
Ale pokud tedy budu konkrétní, pokud je situace, kdy se potkává golf a jiný sport, napříkald tedy to kolo, tak potom je ale především na vlastníku nebo provozovateli (nemusí být totožné, většinou si u nás golfový klub pronajímá hřiště od vlastníka) hřiště, aby zabezpečil bezpečnost. Zase na to není nějaké dogma, předpis nebo něco takového, ale spíš půjde o systém výstrah, který by měl samozřejmě informovat jak golfistu, tak cyklistu, protože se nemusí vidět, oba mohou být v dané lokalitě prvně a ani netušit, že tam je ten druhý. Ale opět uvádím, že je to vždycky hrozně individuálně posuzované, nedá se dát geńerální odpověď stylu je to tak a tak :-( .Navíc golf hraje aktivně asi jen 20 soudců, advokátů poněkud víc, ale pro většinu je to špaňelská vesnice, takže pro případ, že by se takováto věc dostala k soudu, je třeba být trpělivý.
Ale jak už jsme uvedl v úvodu a zakončím to, pokud zahraju jako nemehl a nechtěně trefím míček úplně jinam, než jsem chtěl a někoho trefím a způsobím škodu, tak je velká naděje, že "z toho nic nebude"; pokud mám ale singl, drivuji standardně 250 metrů a pošlu to z týčka na 180 metrů vzdálený flajt, tak si tedy sakra říkám o malér (ale samozřejmě i ten singlista může dát nechtěnou čutku někam úplně mimo a trefit solární panely, ostatně i Tiger tuhle nepřestřelil dámská odpaliště a Lefty taky včera na OPEN měl rozptyl desítky metrů).
Ale když se bdueme chovat v mezích etiky, slušnosti, a zdravého rozumu, může nás to, aspoň pokud jde o "nevykoledování si problémů" ochránit od většiny nepříjemností. Díky panu Jonovi za prostor a omlovuám se za délku příspěvku, ale snad se to dalo nějak pochopit.

Pěkný den všem.
Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Takže Petrovi děkujeme za výklad!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019