Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Oblíbený formát pro 4 hráče

A A A

Dobrý den,
často hrajeme s přáteli "2 proti 2" s tím, že na každé jamce dvojice může získat bod:
a) pokud kdokoli z dvojice zahraje nižší skóre než nejlepší z druhé dvojice (říkáme tomu "best", ale pokud jsem přečetl dobře definice je to Four-Ball) b) za nejnižší součet dvojice hráčů (pro "součet" jsem nenašel oporu v Pravidlech)

Dotazy mám následující:
1) Domnívám se, že tento formát hry je hojně rozšířený (případně vylepšovaný prémiemi např. za berdie...). Má hra "na součet" nějakou jinou oporu v golfových dokumentech? (Rozhodnutí...?)
2) Mějme situaci, kdy v takovéto hře je darována rána (typicky krátký pat), ale hráč zahraje a do jamky se dostane až 2. úderem. Tato hra není nepovolená (pokud nezdržuje), ale je pro Four-Ball nepodstatná - platí darovaná rána a výsledek dosažený s ní, nikoliv reálně "dopinkaný", že?
3) A mělo by to tak být analogicky i v hodnocení "za součet", protože to je taky z podstaty jamkovka, že?

Díky za inspirující poradnu!
Pavel Novák

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.
Jsem nadšený z toho, že neřešíme pro jednou diskvalifikace, pomalé hry, trestné a honbu za handicapem. Tahle forma golfu, kterou popisujete, je naprosto fantastická. Zkusím Vám popsat jak takový match může vypadat v "plné parádě":
- bod za součet
- bod za "besta"
- devítka a osmnáctka automaticky tuplovaná
- bod za nearest na každém paru tři
- bod za birdie (eagle a albatros či hole-in-one jsou na dohodě...)
- longesta si můžete libovolně vypsat
- strana, která prohrává, může po odehrání drivů vítězící strany jamku flekovat (zůstává otázka navýšení neboli mariášnicky řečeno "Re")

Pak je jenom na dohodě, jestli bod má hodnotu (s Tomášem Stockelem mívá bod hodnotu ekvivalentní jednomu dolaru) nebo jestli se hraje prostě o globální odměnu (oběd i s nápoji a obsluhou...)
A pak hrajete s kamarádem proti pánům Petrovi Janouchovi a Jirkovi Welshovi, "tečete" po osmičce o sedm, tak devítku pěkně osolíte a po nádherném biride Petra Janoucha už "tečete" o devatenáct...

Pavle hezkou hru a užívejte si golf!!!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019