Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zodpovědnost za škody vzniklé díky golfové hře

A A A

Tento dotaz se netýká přímo pravidel golfu ale po pravdě řečeno s nimi asi souvisí a nevím kde jinde se zeptat. Dnes mi na hřišti Botanika přímo do odpálénho drivu vjela v plné rychlosti rodinka na kole (6 jamka)a jen náhodu nedošlo k nehodě... To, že středem hřiště prímo před opališti de-fakto vede cyklosteska jsem naprosto netušil. Majitel hřiště zřídil středem hřiště asfaltovu silnici a nějak opomněl dopravní značení typu zákaz vjezdu... Pokud cyklista jede v plné rychlosti, není v daném místě podle mne šance včas reagovat ...
S touto situací souvisí můj dotaz: Kdo je zodpovědný za škody vzniklé díky hře na golfovém hřišti ? Existuje například nějaká garance, že pokud je provozovatel hřiště členem ČGF, že musí být provoz nějakým způsobem pojištěný ?
Na jiném hřišti zase hrozí skoro jistá šance že hookovaný drive spolehlivě odstřelí panely na sousedící sluneční elektrárně.
Jsem v takové situaci zodpovědný já (protože vím že za dané situace nedokážu 100% garantovat ránu, která problém nezpůsobí), nebo majitel hřiště, zodpovědný za celkový design a provoz ? Morálně 100%čisté řešení je asi prostě za dané situace danou riskantní jamku přeskočit, ale občas k problému může dojí i tam kde to nikdo nečeká.
Michal H.

Odpověď na dotaz


Michale je mi líto, ale na tento dotaz neumím odpovědět. nezlobte se...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019