Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Utrhnu něco ve vodě

A A A

Zase dobrý den,pane Jone,
dovolte další dotaz. Míc leží ve vodní překážce, ale v daném místě není voda, prostě je ale uvnitř, za kolíky, o tom žádná. Vidím ho, je hratelný, vše ok, rozhodnu se ho hrát, ale protože nemůžu, v dostřelu je flajt přede mnou, tak se z nudy či roztržitosti nebo nudy třeba někde vedle při čekání posadím, hledám čtyřlístky, utrhnu pár sedmikrásek... no a tedy, je tohle všechno trestné? Jsem sice ve vodní překážce, ale ničím z toho nijak polohu míče ani zamýšleného švihu nevylepšuji a ani to nemám v úmyslu.
A ještě jeden dotaz: když hovoříte o Rozhodnutích, ta jsou někde přístupná na webu? Předpokládám, že to není neměnný soubor rozhodnutí, že exuistuje nějaký orgán, který rozhoduje, která rozhdonutí se zveřejní a která ne, takže asi v knižní podobě či podobné pevné vazbě vycházet nebudou? Nebo se mýlím? Díky za obě odpovědi.
Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.
K první části dotazu:
Pokud někde z nudy trháte čtyřlístky, není to trestné, pokud si tím nezlepšíte polohu míče. Pokud sedíte ve vodní překážce a při trhání čtyřlístků se dotknete rukou půdy, máte dvě trestné pro porušení Pravidla 13-4.
Rozhodnutí najdete na stránkách R&A. Ta je také zodpovědná za jejich sestavení a publikci. Vycházejí jednou za dva roky knižně. Broužuru si můžete na stejných stránkách objednat a koupit.
Odkaz na rozhodnutí: http://www.randa.org/en/Rules-and-Amateur-Status/Rules-of-Golf.aspx#/rules/ (u každého Pravidla najdete vpravu i patřičná Rozhodnutí a jejich znění)
Odkaz na internetový obchod: http://shop.randa.org/index.cfm?action=productdetail&productID=191&cfid=20548339&cftoken=96224055&deptid=2&catid=&free= (Rozhodnutí se budou na příští rok opět měnit)

Díky za příspěvek Petře a hezkou hru.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019