Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rychlejší hráč

A A A

Dobrý den pane Jon,
Chtěl bych Vás požádat o radu. Dnes jsem si šel zahrál sám na hřiště, na druhé jamce jsem dohnal starší paní s manželem. A šli opravdu velmi pomalu... Byli dva, já sám, tak jsem předpokládal, že by mě mohli pustit, mám HCP kolem 18 a oni evidentně začínali. Takže jsem na každém odpališti čekal asi 20 min, než se dopinkali mimo moje zamýšlené místo hry. A když jsem je konečně po 4 takto zahraných jamkách dohnal na odpališti další jamky požádal jsem je, jestli by mě mohli pustit před sebe a oni řekli, že mě nepustí, protože hrají přede mnou. Tak jsme jim řekl, že mě brzdí a že je předběhnu hned, ale oni řekli že mě prostě nepustí. Tak jsem místo 18 jamek zahrál 9 a znechuceně jsem šel domů a věřím že ti dva pokud nezemřeli, pinkají si tam tu 18 dodnes.

Mám nějakou možnost, nebo jestli existuje pravidlo, které bych mohl uplatnit, aby mě MUSELI pustit před sebe?

P.S.: Když je při turnaji startovní listina z prvního odpaliště a jde se na čas, může se během hry pustit rychlejší skupina, pokud se třeba častěji hledají míčky nebo pod. situace?

Děkuji za Váš čas
Mira

Odpověď na dotaz


Dobrý den Míro.

Znovu jsme se dotknuli té části Pravidel, která všechno otevírá a na které všechno stojí. Jde o oddíl zvaný ETIKETA.

Přednost na hřišti
Přednost na hřišti je určena rychlostí hry skupiny, pokud není Soutěžním výborem určeno jinak. Libovolná skupina hrající celé kolo má právo předejít jakoukoli skupinu hrající neúplné kolo. Pojem ”skupina” zahrnuje i jednoho samotného hráče.

To, že rychlejší skupina má právo předejít skupinu pomalejší platí i pro turnaje s postupným startem. Jen je opravdu potřeba při turnaji všechno vnímat trošku globálně. Asi se dá těžko předcházet pomalá skupina, když před ní také všichni čekají a není kam se zařadit...

Díky za dotaz Míro. Hezkou hru.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019