Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Jamkovka - prehliadnutie porusenia pravidiel

A A A

Dobry den,

niekde som kedysi cital v pravidlach, alebo v nejakom casopise, alebo mozno tu, ze pri jamkovej hre mozem akceptovat porusenie pravidiel superom. Napriklad, ak vidim, ze super dropoval na nespravne miesto, alebo inak (skor nevedomky) porusil pravidla, tak mam moznost ostat ticho, akceptovat to a proste obaja dohrame jamku, spocitame udery a uvidime, kto ju vyhral. Pamatam si to dobre, alebo je to porusenie pravidiel, teraz to tam neviem najst?

Ak je to ok, tak sa spytam na dalsiu situaciu. Minuly vikend sme pri jamkovke (ziaden turnaj, len tak sme dvaja hrali) odpalili z fairwaye kazdy loptu toho druheho. Lezali povodne iba 5 metrov od seba, takze ked sme pri greene chybu odhalili, tak sme to nechali tak a dohrali jamku kazdy nespravnou loptou. Jasne, v priatelskom zapase mozme robit cokolvek, ale boli by sme diskvalifikovani v oficialnom zapase?

Dakujem,
Peto

Odpověď na dotaz


Dobrý den Peťo. I Vám omluva za pozdní reakci.

ad první odstavec: ano, pokud hráč při jamkovce například nechá odehrát vědomě soupeře z nesprávného místa, je to mezi nimi. Hráč může při hře na jamky přehlédnout porušení Pravidel svým soupeřem. Ale pozor! Přehlížení takových porušení nesmí vzniknout jako vzájemná dohoda o nedodržování Pravidel! Pak (například se oba dohodnou, že si budou dávat putty do metru od jamky) by byli oba soupeři diskvalifikováni!
ad druhý odstavec: viz. Pravidlo 15-3a:
15-3. Nesprávný míč
a. Hra na jamky

Jestliže hráč zahraje ránu nesprávným míčem, ztrácí jamku.
Jestliže nesprávný míč patří jinému hráči, musí jeho majitel umístit míč na místo, z něhož byl nesprávný míč poprvé odehrán.
Jestliže si hráč se soupeřem navzájem zamění míče během hraní jamky, ztrácí jamku ten, kdo první zahraje ránu nesprávným míčem; pokud toto není možné zjistit, musí hráči jamku dohrát zaměněnými míči.


Díky za dotaz, hezkou hru a pozor na svůj míč!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019