Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Přivolání rozhodčího

A A A

Všiml jsem si, že hráči PGA vždy čekají na rozhodčího a sami nikdy ani nedropují. Kolik rozhodčích je na Tour? Je rozhodčí vždy zapotřebí?

děkuji
Alois

Odpověď na dotaz


Dobrý den Aloisi

Záleží na tom, jak "velký" je ten který turnaj.
Pro zajímavost:
European Challenge Tour Ypsilonka 2008: 2+3 (144 hráčů)
European Senior Tour Casa Serena 2008: 3+2 (72 hráčů)
Pga Tour de Espana 2009: 2+1 (144 hráčů)
LET Tále 2011: 5+3 (126 hráčů)
Media Trophy Beroun: 2 (111 hráčů)

Jestli můžu tak při této příležitosti zmíním skutečnost, která je velmi významná z pohledu tempa hry...
Hráči si většinou umějí poradit velice dobře sami. Naopak po mém extempore na Čeladné, na jamce číslo dvanáct, kdy jsem se snažil hrnout ke každému dropu v oblasti (dvě nepohyblivé závady, jedna DNZ, tři červené vody, půda v opravě, travní tapety a pár nehratelných pozic) a přinesl jsem do touroffice 82 rulingů za jeden den, mi ředitel turnaje Miguel Vidaor vysvětlil, abych čekal na moment, kdy mě hráči přivolají. Na Čeladné nás bylo osm...
Dost mě mrzí, že na turnajích v ČR chtějí hráči často podobný, ne-li přímo stejný servis ve chvíli, kdy na 100 hráčů jsou v ploi na členitém hřišti dva rozhodčí. To prostě nelze stihnout. Snad z vrtulníku. Ale, to jistě unáte pane Aloisi, by se nehrálo příliš dobře... Mile mě překvapili minule třeba Lukáš Tintěra a Tomáš Jusko, kteří správně aplikovali Pravidlo 3-3 a před odevzdáním karty jsem rozhodli, který ze dvou míčů platí. Perfektně posunuli hru, nikoho nezdrželi a pochopili, že stát zarytě na místě a čekat, jestli se jeden z rozhdočích objeví by byl nesmysl.

Závěr: hráči sami mají znát Pravidla. Doporučil bych přečíst Pravidlo 3-3. A hlavně: hráči na ET, EST, Challengi, LET nebo PGA Tour skutečně dropují PŘEVÁŽNĚ SAMI. I tak ale rozhodčí je potřeba, jen snad nikoliv k posouzení dropu na červené vodě...

Díky za zajímavé téma pane Aloisi.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019