Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pocitové překážení 2

A A A

Dobrý den,
někdy v půli května jste v Poradně odpovídal na dotaz stran "pocitového překážení" sprinkleru s tím, že něco buď fyzicky překáží, nebo ne a pokud ne, tak není nárok na beztrestnou úlevu. No a teď bylo lze vidět v TV na posledním turnaji, že nějaký hráč, nevím už kdo, zřejmě doslova ukňučel přivolaného sudího a vymodlil si free drop od sprinklerových hlavic, přičemž ty byly krásně zapuštěny pod úrovní trávy, míček nějakých patnáct centimetrů od nich a za celou akcí jsem viděl spíš to, aby nestál nohama v mírně se svažující vodní překážce, ale pěkně na rovině. A rozhodčí mu na to šel??? No já se přiznám, že mě tohle překvapilo, se svým průměrným hcp bych se ničeho takového tedy ani nedomáhal... Takže je to o asi i o tom, jak moc dokážu být při uplatňování úlevy výmluvný...
Pěkný den.
Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Ne, Petře, nemáte pravdu...
Jedná se o případ Charla Schwartzela, druhé kolo Memorialu, jamku číslo 11 a jeho drop před druhou ránou. Přivolaným rozhodčím byl rozhodčí PGA Tour Jon Brendon. Charl ho žádal o drop s následujícím vysvětlením;
"Stojím do kopce a po projití ránou půjde moje hůl hlouběji do země a mám strach, že tam zasáhnu sprinkler..."
Jon Brendon popsal vše jednoduše:
"Je to přesně ta situace, která je pravidlově pouze schématická. Já hůl nedržím, tak jsem ho požádal, aby mi předvedl co hodlá hrát. Při cvičném švihu bylo evidentní, že by pravděpodobně zasáhnul hlavu spinkleru po projití míčem. Občas se dostanete na hranu a říkáte si 'Je to drop nebo ne?', hráč vám nemůže prostě jenom tvrdit, že to drop je, drop má jenom ve chvíli, když něco překáží. Charl je gentleman a ví co se patří. Řekl, že je si na 99% jistý, že sprinkler trefí. A 99% je v této mezní situaci dostatečná míra k tomu, aby hráč dostal úlevu. Je to jiné, než když jeho míč leží někde za stromem."

Udělal jsem Vám v tom jasno Petře? Díky za dotaz.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019