Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Odměny a výhry (500 GBP)

A A A

dobré ráno Michaeli,
to, že se odměnami na turnajích někdo zabírá je super věc. Pokud podniknete určité osobní kroky ještě lepší věc. Nejsem zastáncem vysokých výher, naopak, ale to co napíši je minimálně k zamyšlení.

Turnajů v roce je více než dost, bezesporu během roku více než 1000. Pamatuji doby kdy veškerý seznam všech turnajů napříč republikou byl uváděn v ročence ČGF a šlo o slabou stránku :) Dnes (bohužel) musí pořadatel nalákat hráče na to, aby se jich sešlo tolik, aby z toho něco měl. Zadarmo to asi taky nedělá. Z toho pak pramení, že se doslova pořadatelé předhánějí v cenách. Ono i roční fee přesahuje v mnoha případech 500GBP. Takže ačkoliv je jejich chování v rozporu s pravidly a takových turnajů není opravdu málo, je to i pochopitelné. Svou vinu nesou i hráči samotní viz kolega z flajtu o víkendu kdy se rozčiloval, že za tři stovky startovného se o nic nehraje. Úplně se vytrácí myšlenka mého prvního trenéra z roku 94 které se držím dodnes. Golf se hraje o čest a slávu :)

Nyní přichází zmínka o mé skepsi k postoji čgf potažmo k této banánové republice. Nikdo, a tím myslím doslova nikdo s tím nic neudělá. Ne že by nechtěl, ale nemůže. Hrál jsem nedávno s jedním z těchto pořadatelů a on mi vysvětlil jakže se to obchází a prochází jim to řadu let. Jde o doslovné dodržení pravidel. Tedy výhra nebude za turnaj, ani za sérii turnajů, ani za um golfisty samotného. Turnaj skončí. Potom bude dodatečné vylosování "náhodného hráče resp náhodného přihlížejícího" za přítomnosti všech kdy ovšem v losovacím poháru bude jen jeden jediný lístek. Nelíbí se mi to, ale je to typické a přesně to odráží naši politiku. Je to smutné, ale sám svět nezměním.

Pavel

Odpověď na dotaz


Pavle toto téma je příliš "husté", aby se s ním dalo pracovat na tomto omezeném prostoru. Krátce:
- Komise pro amatérský status ČGF vždy jednala, pokud dostala popud k činnosti - ten promotér, co jste s ním mluvil, se snaží něco obcházet, ale dělá to mimochodem špatně - Váš trenér z roku 94 má naprostou pravdu. Většina turnajů na ostrovech se hraje o "nic", jen o umístění. Nebo o putovní pohárek, který si vítěz potěžká a zase ho vrátí na poličku v klubu. - vinu nesou JEN A POUZE HRÁČI SAMOTNÍ, když si nedají pokoj a vezmou Jaguára nebo Rolexky, ať už za jeden turnaj nebo jejich sérii.

Howgh!!!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019