Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Spravne markovani

A A A

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat, jak správně markovat? Je zřejmé, že se markuje za míček a směrem k jamce. A že by měl pak hráč umístit míček do původní pozice. Ale nechci být nějaký puntičkář, ale když se snažím položit markovátko co nejblíže k míčku tak s ním chtě nechtě můžu pohnout a když pak míček umisťuji zpátky a beru si zpět markováno, tak sním můžu taky pohnout. Jak tedy správně markovat? Narážím na případ z PGA, kdy hráč zvedl své markovátko a nechtě pohnul míčkem, no a pak divák zavolal, že nevrátil míč do původní pozice a byl disk. Otázka zní, existuje nějaké "operační pásmo" kolem míčku? Nemyslím, že budu markovat 2 - 3 cm od míčku. Ale jak tedy? Mám dokonce i magnetické vypichovátko a jak mám za míčkem markovátko tak si ho přitáhnu, aniž bych se ho dotkl. Jak tedy? Je nějaký správný postup? Pak se mi stane, že míčkem pohnu, aniž bych si to uvědomil, zahraji a spoluhráč řekne, že mám trestnou ani nevím jak.
P.S. Kdy tedy můžu míčku ještě dotknout? Když při zvedání markovátka pohnu míčkem? Míček se pohnul a markováno už není na místě.

Děkuji za odpověď a Váš čas.

Odpověď na dotaz


Dobrý den.

Je naprosto jedno, jak budete markovat. Důležité je, aby se vrátil míč na původní místo. nemluvíme ani o setinách milimetrů, ani o desetinách milimetrů ani o milimetrech - pokud jich není sto...
Doporučený postup je přiložit zezadu za míč minci nebo markovátko. Může být právě tak z boku i zepředu. Prostě jde jen o to, aby se míč vrátil na původní místo.
Pohnout míčkem, aniž bych si to uvědomil... Já mám pořád za to, že to nejde.
Pokud pohnete míčem při procesu markování - zvedám markovátko/přikládám markovátko - je to beztrestné a míč se musí vrátit na původní místo. Když mi vypadne z kapsy na míč dvacet mincí a klíče od auta ve chvíli, kdy tahám markovátko z kapsy, nejde o pohnutí míčem při procesu markování ale o pohnutí míčem ve hře a pak ho musím vrátit zrovna tak, jen je to s jednou trestnou ránou.

Snad je vše jasné...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019