Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měření

A A A

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli hráč může být diskvalifikován, když nepoužije laser, ale měří třeba teplotu.

Odpověď na dotazDobrý den

Hráč nesmí použít ani laser (nebo jiný elektronický měřák vzdálenosti), pokud mu to nepovolují podmínky soutěže, kterou hraje. A to mluvíme o pouhém měření vzdálenosti. Nikoliv dalších atributech. Hráč totiž v žádném případě nesmí elektronicky měřit ani daalší údaje; údaj o vzdálenosti s připočtením nebo odečtením sklonu, sklon samotný (na greenu ani mechanicky - přiložená lahev s vodou jako vodováha pro zjištění sklonu), směr a sílu větru, teplotu nebo další přírodní faktory.

Hodinky s teploměrem ale hlavně některé ruční vozíky s displejem zobrazujícím teplotu, sklon a bůhví co ještě jsou jednoznačným porušením Pravidla14-3 a tedy jediným možným trestem pak je diskvalifikce.

Hráč se musí v první řadě spoléhat na své oči a svůj švih. A pak má k dispozici obecné informace, ke kterým se dostane každý. Od vzdálenostních terčů na fairwayi po nasliněný prst. Trend hrát "kybernetický golf" je prapodivný směr a doufám, že bude ještě dlouho udržován v mezích normy.

Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj