Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nová Amerika beztrestny drop

A A A

Dobrý den, při turnaji na Nové Americe jsme měli několikrát diskuzi na téma beztrestny drop. Byl jsme presvedcovan, ze u ohrady (tech je tam hned nekolik) je vzdy beztrestny drop a stejne tak u stromku, ktery ma kmen omotany pletivem - mysleno kdyz mi prekazi v naprahu. Nemyslim si to a zajimalo by mne kde je pravda. V pravidlech je zminka jen o kolikach u stromku, lavickach a cedulich. Ale mozna budete osobne situaci na Americe znat.
Diky, Standa.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Stando.
Všechno vyplývá ze součásti Pravidel, která se jmenuje Definice a také z místních pravidel, podle kterých je řízen běžný provoz na tom kterém hřišti nebo turnaj, který může mít (stejně jako například tento víkend hrané Mistrovství ČR handicapovaných golfistů) místní pravidla svá vlastní. Budeme se v odpovědi zabývat vším z pohledu beztrestného dropu:

Zábradlí a ohrady jsou nepohyblivé závady (obecně). Nejsou jimi tehdy, pokud jsou vyhlášeny za nedílnou součást hřiště nebo objekt vyznačující hranici hřiště. Protože na NA jsou ohrady jak ve statusu nepohyblivé závady tak i jako objekty vyznačující hranici hřiště musí takto formulovaná odpověď stačit. Beztrestný drop můžeme vzít jen od takového zábradlí, které není hranicí hřiště
Stromky s pletivem mohou (ale nemusí!) být místními pravidly označeny jako stromky vyžadující ochranu. Pokud tomu tak je, pak hráči berou úlevu od celého stromku. Jestliže tomu tak není, pak berou úlevu jen tehdy, když překáží v nápřahu, ráně nebo postoji jen pletivo samotné, protože to se pak stává nepohyblivou závadou.

Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019