Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ceny za vítězství v golfové tour

A A A

Dobrý den Michaeli,
dnes bych se rád zeptal na věc, která v této poradně byla několikrát diskutována, tj. amatérský status a výhry.

Na stránkách Golf.cz jsem se dočetl o pořádání vlastní golfové Tour. Za vítězství v této Tour je zájezd, který svými parametry pravděpodobně překračuje maximální hodnotu výhry pro amatérského hráče.

Je mi jasné, že každý golfista má práva takovou cenu odmítnout a věnovat ji například na charitu. Pak mi ale uniká smysl takých Tour, protože hráče staví do nepříjemné situace, zda výhru přijmout a porušit tím pravidla nebo ji odmítnout/věnovat.

Existují tedy nějaké speciální pravidla nebo výjimky pro golfové Tour? Dělí se například celková výhra počtem odehraných kol? Čistě hypoteticky, pokud v každém turnaji by byl výhrou poukaz např. v hodnotě 5.000 Kč (například formou slevy na zahraniční zájezd) a turnaj měl 10 kol, tak by asi bylo vše v pořádku a vítěz by si „vydělal“ 50.000 Kč. Pokud však je vypsána cena pouze za celkové vítězství (například za 25.000 Kč), tak jsou tím porušena pravidla amatérského statusu.

Golf hraji především pro radost ze hry jako takové. Jsem soutěživý typ a snažím se účastnit různých turnajů (pokud je to jen možné). Výhra nebo ceny v turnaji nejsou tou rozhodující věcí – některé jsem dokonce i vyhrál, největší cenou byl snad pohár a flaška vína :-)

Při hře se snažím dodržovat pravidla golfu, samozřejmě v rámci svým možností – expertem na pravidla asi nikdy nebudu. Pokud si nejsem jistý, tak raději připíšu ránu nebo zapíšu alternativní výsledek a pak se poradím.

Zajímá mě tedy váš názor na ceny za vítězství v golfových Tour, možná i kvůli osvětě v této oblasti.

Přeji pěkný den
Jiří Bureš

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jiří.
Velice krátká a jednoduchá odpověď:
- věcná odměna za sérii turnajů nesmí překročit ekvivalent 500Ł
- věcná odměna za každý jednotlivý turnaj v sérii nesmí překročit ekvivalent 500Ł - hráč nesmí převzít cenu a pak ji darovat, hráč ji buď převezme, nebo nepřevezme - může ale navrhnout promotérovi, že ji nepřevezme a byl by rád kdyby ji promotér věnoval na charitu xy.

Ke sčítání poukazů (pro ilustraci): myslím, že pokud bych na šesti turnajích z deseti bodoval a nasbíral vouchery od partnera turnaje (například Pro shop) ve větší hodnotě, než je 500Ł, pak bych je uměl proměnit najednou aniž bych nějak porušil amatérský status. Pokud by ale organizátor série turnajů sčítal moje umístění a pak mi předal najednou na koci série jeden poukaz na 50.000 Kč, apk by jednoznačně šlo o porušení Pravidel o AS.

A smysl turnajů nebo sérií, kde jsou hráči vystaveni pokušení mpřevzít Jaguára za vítězství? Tak ten uniká i mně...

Díky za dotaz a hezkou hru s kamarády o věčeři a půllitr pivka!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019