Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pocitové překážení

A A A

Dobrý den,
dlouho už jsem nepřišel se žádným dotazem, ale nyní zase jeden mám.

Situace je taková že míček se zastaví na fairwayi kousek od "springleru" na zavlažování. Uvažujeme situaci že při zaujmutí postoje za míč mám springler někde mezi spojnicí chodidel a míčkem, tak že mi nebrání ani v postoji ani v úderu do míčku. Nicméně to že ho vidím pod sebou když založím za míč mě natolik znervózňuje, že jsem si předem jist, že ránu totálně zkazím.

Mám nárok na beztrestnou úlevu od springleru protože mi, jak jsem to nazval v nadpisu, "pocitově" překáží, nebo musím hrát tak leží?

A ještě související dotaz, pokud by vaše odpověď byla taková že musím hrát jak leží. Mám velice plochý švih a důsledek toho je že stojím od míče mnohdy i dvakrát dál než někteří moji spoluhráči ve flightu. Mohlo by se tedy stát, že ve výše popsané situaci, bych při "normálním" postoji chodidly stál na springleru a měl bych nárok na beztrestnou úlevu, ale takto jenom protože švihám jinak a stojím dál od balónku bych jí neměl... Mohl bych tedy simulovat jiný postoj, např. s kratší holí, abych měl nárok na beztrestný drop?

Děkuji za odpověď,
Daniel

Odpověď na dotaz


Danieli dorbý večer
Nejdřív to "mentální" neboli "psychické" překážení, jak se o něm mluví v pravidlové hantýrce - neexistuje taková úleva. To by pak hráči mohli říkat, že jim vadí výška fairwaye, barva trávy a nakonec třeba jejich vlastní spodky. Když něco překáží fyzicky, tak to překáží. Když něco někomu vadí, tak mu to nepřekáží.

Při braní jakékoliv plevy hráč má simulovat postoj s holí, kterou se chystá hrát další ránu. Tak třeba:
Když se mi postavíte šedesát metrů od greenu s driverem v ruce a bude evidentní, že chcete jenom vydropovat míč, nesežeru Vám to.
Když se mi dvěstě metrů od jamky postavíte se sandwedgkou v ruce a bude evidentní, že chcete jenom vydropovat míč, nesežeru Vám to.

Názory rozhodčích a spoluhráčů se mohou lišit, třeba Vám to někdo sbaští...
Tak hezkou hru a když to bude bez vymýšlení, on Vás ten nahoře s bagem přes rameno odmění nějakou pěknou ránou.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019