Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pravidlo 18 - dotek míče při založení

A A A

Dobrý den, v P 18-2/a se říká: "Jestliže je hráčův míč ve hře a hráč ... jej zvedne, pohne jím, úmyslně se jej dotkne (kromě holí při založení) ... je hráč potrestán jednou trestnou ranou." Značí snad výjimka v závorce, že se hráč při založení může beztrestně míče dotknout (aniž se ovšem míčem pohne)? Petr

Odpověď na dotazDobrý den Petře.

Jednoduchý dotaz, jednoduchá odpověď; ano přesně tak. Hráč se smí při založení dotknout holí míče, nesmí s ním však pohnout. Letmý dotek míče, po kterém se míč vrátí na místo, nebo případ, kdy na vyšším semiroughu - roughu míč po založení malinko zacouvá a dotkne se hráčovy hole mají své pojmenování - oscilace - a jsou beztrestné.

Jinak by situace vypadala, kdyby se po založení míč rozjel nebo zastavil na jiném místě. Pak by hráč psal určitě jednu trestnou do své karty za pohnutí míčem v klidu.

Hezkou hru Vám Petře i ostatním!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj