Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Jak přesně dropovat při braní úlevy

A A A

Zjistil jsem, že mi není přesně jasné jak dropovat v případě beztrestné úlevy. Čemu rozumím: vezmu hůl , se kterou bych normálně hrál, simuluji úder a hledám místo , ve které by mi už překážka nevadila... Od jakého referenčního bodu pak ale měřím (na 1 hůl) zónu, kam může míček dopadnout? Od středu postojet? Od místa kam bych míček v postoji umístilt? Při správném dropování může jít i o centimetry rozdílu (raf-fervej), takže to může být dost rozhodující faktor...

Související dotaz - po té co jsem vzal úlevu od půdy v opravě jsem při nápřahu napálil modrý kolík, který půdu značil. Znamená to že jsem dropoval a tudíž i hrál ze špatného místa (v půdě v opravě jsem ale nestál ani v ní nebyl míč)?

Michal H.

Odpověď na dotaz


Dorbý den Michale

Díky za prima dotaz. Věřím, že pomůže docela dost hráčům. Odpověď na Váš první odstavec je jednoduchá - nejbližší místo úlevy se určuje přesně tak, jak jste popsal a měřit budeme od místa, kde se střed hlavy hole, se kterou simulujete postoj, dotknul země. Prostě zaujmeme postoj, přiložíme hlavu hole k zemi, jako kdyby tam ležel míč, který chceme odehrát a od tohoto místa měříme.

Ke druhému odstavci; ne, jen jste si zbytečně všechno ztížil tím, že jste kolík nezahodil stranou před odehráním rány. Bylo to pro Vás jen nepříjemné, nikolvi trestné.

Ješět jednou díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019