Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dotek míče na greenu při chipu

A A A

Dobrý den, při hře jsem zahrál pitch na green (přes překážku),takže jsem neviděl přesnou polohu míče, kolega poté chipoval a trefil můj míč, který se odkutálel mimo. Jakým způsobem postupovat, kdo může vrátit míč na původní místo, když jsem ho neviděl kam ho položit, popř. se hraje z nových míst.
Děkuji za odpověď a hodně úspěchů.
Pavel

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle

Budeme tedy nejprve vycházet ze situace, že Vaším míčem míč Vašeho spoluhráče skutečně pohnul a že jste původní polohu svého míče neviděl.
Řešení přináší kombinace dvou Pravidel. Tím prvním a základním pro danou situaci je Pravidlo 18-5;
Jestliže míčem ve hře, který je v klidu, pohne jiný míč pohybující se po úderu, musí se míč, kterým bylo pohnuto, vrátit na původní místo.
Následuje veledůležitá Poznámka 3 u tohoto Pravidla:
Jestliže nelze zjistit místo, na které má být míč vrácen, viz Pravidlo 20-3c.
No a v Pravidle 20-3c najdeme toto:
c. Místo nelze zjistit
Jestliže nelze zjistit místo, kam se má míč umístit nebo vrátit, pak se:
(i) v poli musí míč spustit co nejblíže původnímu místu, ale ne v překážce nebo na jamkovišti;
(ii) v překážce musí míč spustit v dané překážce co nejblíže původnímu místu;
(iii) na jamkovišti musí míč umístit co nejblíže původnímu místu, ale ne v překážce.


Takže beztrestně Váš míč umístíte zpět. Zbývá odpověď na otázku, kdo míč vrátí;
Pravidlo 20-3; Míč, který má být vrácen na původní místo, musí vrátit hráč, jeho partner nebo osoba, která jej zvedla nebo s ním pohnula, a to na místo, ze kterého byl míč zvednut nebo pohnut. Jestliže míč umístí nebo vrátí na původní místo jiná osoba a tato chyba není opravena podle Pravidla 20-6, je hráč potrestán jednou trestnou ranou. V každém případě je hráč odpovědný za jakékoli porušení Pravidel, které nastalo v důsledku umístění míče nebo vrácení míče na původní místo.

No a co se týká míče Vašeho spoluhráče, pak se budeme řídit Pravidlem 19-5 a;
Jestliže je hráčův míč v pohybu po úderu vychýlen nebo zastaven jiným míčem ve hře, který je v klidu, musí hráč hrát míč, jak leží. Ve hře na jamky je to beztrestné. Ve hře na rány je hráč potrestán dvěma trestnými ranami, jestliže před danou ránou ležely oba míče na jamkovišti; jinak je to beztrestné.

Rekapitulace: Váš míč beztrestně vrátíte Vy nebo spouhráč, který s ním pohnul, zpět na místo. Nejste schopni jej přesně určit - odhadnete jej. Míč spoluhráče se bude následující ranou hrát (beztrestně - protože rána, kterou Váš míč zasáhnul, nebyla hrána na greenu ale v bunkeru) z místa, kde se zastavil.

Je to zrovna jedna z těch složitějších konstrukcí ale snad jsem se vyjádřil srozumitelně. Díky za dotaz!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019