Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Co s kolíkem?

A A A

Dobrý den,
dík za poradnu, která mě vysloveně baví a inspiruje k promýšlení pravidel do detailu.

Do přečtení příspěveku "Označení brání ve švihu" jsem měl za to, že kolíky se používají právě proto, že umožňují vyndání (a "zastamdání") a tedy vedou ke hře míče, jak leží. Že tedy očekávaný postup je vyndat-zahrát-vrátit. A tento postup mohu uplatnit bez ohledu na to, kde míč leží - totiž i když není v překážce a i když v ní je a já ho chci hrát.
Pokud tomu dobře rozumím, pak rozdíl v řešení dle polohy míčku ale nastává v okažiku, kdy je kolík zatlučen tak, že fakt nejde vyndat. Pokud míč leží mimo překážku a kolík překáží - mohu vzít úlevu beztrestného dropu. Pokud ale je míč v překážce, pak pro kolík platí, že je nepohyblivou závadou, a podle 24-2.b na úlevu nemám nárok.

Moje dotazy jsou:
1) Vyhodnotil jsem to správně?
2) Postup s dropem může nabízet nezasloužené vylepšení pozice. Může "spekulant" prohlásit "Bojím se,abych vyndaváním kolík nepoškodil", nebo "Zdá se, že nejde vyndat (při imitaci úsilí)" a je jeho rozhodnutí rozhodující pro určení místa další hry?
3) Nebo pokud někdo jiný ve flightu kolík prostě vyndá, musí dotyčný hrát z původní polohy? (Přijde mi to etičtější k duchu hry, ale zase pruda na hráče - co je správně?)
4) Je obecné doporučení pro organizátory turnajů kolíky umísťovat tak, aby byly pohyblivými závadami?

Dík a těším se na jakékoliv další dotazy a odpovědi!
Pavel Novák

Odpověď na dotaz


Pavle oceňuji výraz "zastamdát"!
Začnu nejdřív čtyřkou - i rozhodčí si při kontorle hřiště před turnajovým kolem mohou podobné excesy opravit, správa hřiště by na to měla pamatovat. Máte naprostou pravdu.

ad 1) ano, vyhodnotil jste to naprosto správně a taky díky, protože jsem se k Vámi zmíněnému dotazu vrátil a rrozšířil jsem odpověď o situaci, kdy je míč v překážce - DÍKY!
ad 2) spekulant je další výraz, který se chytne! Spekulant může mít strach, že kolík poškodí. Pokud je v místních pravidlech napsáno, že jsou kolíky pohyblivé závady, pak ho poškodit klidně může. Pokud by to byly podle místních pravidel nepohyblivé závady, pak by jej nesměl poškodit a musel by brát povinně úlevu. jestliže nejsou definovány, pak jde jenom o to, jestli se ten kolík dá nebo nedá vytáhnout bez vynaložní nepřiměřeného úsilí a začínají fungovat zákaldní definice. Imitaci úsilí spekulanta můžeme bez problémů překonat v souladu s Pravidly tím, že
ad 3) někdo další z flghtu přijde a kolík vytrhne. Pruda nezajímá, všechno musí být co nejvíc fér.

Pavle díky za prima tématiku a zajímavé dotazy. Taky díky za nechtěné připomenutí, že jsem v minulém dotazu zapomněl připomenout, že důležitá je poloha míče ve vztahu k vodní překážce.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019