Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dropování, úleva

A A A

Dobrý den pane Jone,
nejsem si zcela jist, jestli tento dotaz či jemu obdobný již nezazněl, přesto si jej dovolím položit znovu.

Zahrál jsem do vody (červené kolíky), zvolil jsem variatnu řešení drop s trestnou do dvou holí od místa průniku. Na tento drop však bylo málo místa, jelikož podél této vody vedla také cesta. Vodu a tuto cestu odděloval travnatý pás o šíři cca 50 cm. Při dropu se mi míč vždy odkutálel z pásu trávy na cestu a zastavil se vždy na cestě mimo délku dvou holí. Po druhém dropu jsem míč již umístil na trávu a potom jsem ho odehrál.

Přesto jsem zvažoval i toto řešení: drop s 1 trestnou od vody (ten se zakutálí na cestu), cesta je překážka, tedy následně hledám místo nejbližší úlevy a beztrestně dropuji od této cesty na délku jedné hole. Pak hraju z místa úlevy od této cesty. Které řešení situace je správné? Také bych si chtěl vzít k srdci Vaši poučku, že dropovat se musí umět...
Děkuji za odpověď.
Marek

Odpověď na dotaz


Marku dobrý den
Váš postup v prvním odstavci byl naprosto korektní a byl jste pouze přísný sám na sebe, což nedokáže (bohužel) každý. Situaci jste zvádnul perfektně.

Vámi popsaný postup ve druhém případě (vycházím z maximální možné představivosti a Vašeho popisu); Dropnul jste - míč se zakutálel dál než na dvě hole, dropnul jste znova - míč se opět zakutálel dál než na dvě hole, umístil jste ho na místo, kde se poprvé dotknul země při opakovaném dropování. Překáží vám v postoji cesta (která není v místních pravidlech označená jako nedílná součást hřiště) - najdete si nejbližší místo úlevy, které nesmí být v překážce. Takže z toho vyplývá, že budete dropovat na druhé starně, než je ten 50cm široký proužek trávy. Vezmete beztrestnou úlevu od cesty.

Pokud by takový beztrstný drop směřoval do špatné pozice (vyšší tráva, než na tom proužku mezi vodou a cestou) můžete klidně odehrát míč podle "vzoru" ve Vašem prvním odstavci a úlevu od cesty nebrat. Někdy není nepříjemné stát na rovném asfaltu...

Heslo "dropovat se musí umět" nás učil Václav Janoušek, tohle autorství si nepřivlastním... ;o)

Marku díky za dotaz a hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019