Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Birdiekarta zpracovaná za pomoci elektronického měřiče vzdálenosti

A A A

Dobrý den pane Jone,
opožděně gratuluji ke zvolení generálním sekretářem PGAC a aktuálně děkuji za skvělou Poradnu.

Od loňské sezóny se snažím před každým turnajem vytvořit si vlastní birdie kartu. Zatím se při cvičném kole orientuji vždy pouze dle vzdálenostních kolíků a jiných značek na hřišti. Ale např. na Botanice jsem se setkal s tím, že vzdálenostní značky znatelně neodpovídají skutečnosti a jsou spíše matoucí.
Rád bych se zeptal, jestli je možné stvořit si během cvičného kola vlastní birdiekartu za pomoci nějakého elektonického měřidla a tuto kartu pak beztrestně využít v turnaji?
Jak to dělají profesionálové resp. jejich kedíci?

Děkuji.
Aleš Kamarád

Odpověď na dotaz


Aleši dobrý den
Ano, přesně tak, jak chcete postupovat vy, postupuje například Jirka Janda naprosto běžně. Během tréninkového kola si maluje svoji vlastní birdie kartu a používá přitom laser. Následně s ní pracuje při turnaji. Na velkých sériích takovou kartu připravují specialisté a firmy. Například na Ypsilonce vznikala před Challenge Tour skoro týden (což bylo dáno hlavně leností jejího autora... ;o).

Aleši hezkou hru a přeji Vám, aby Vaše skórekarty fungovaly a přinesly Vám užitek! Taky díky za gratulaci a pochvalu.Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019